Bora Ayyıldız

Bora Ayyıldız

Bencere

ALIŞKANLIKLARIMIZ, YAŞAMIMIZ ve MAYMUNLAR 

14 Haziran 2021 - 16:17

Bir davranışın alışkanlık haline gelmesi için 21 kez tekrarlanması gerekiyormuş. Bir kez alışkanlık haline geldikten sonra, bu alışkanlıktan kurtulmakta o kadar zor oluyormuş. 

Bunları ben değil, bilim adamları söylüyor.  

Kişisel alışkanlıklarımızın dışında, birde toplumsal alışkanlıklarımız var ki, bunlardan kurtulmak öyle kolay değil. Yani değilmiş. Toplum alışkanlıkları ile anlatılan hoş bir deneyden bahsedeceğim. 

 Odaya bir merdiven, merdivenin üzerine bir muz koyarlar. Maymun muza ulaşmak için merdivenden her çıkmaya kalkıştığında üstüne yukarıdan su dökülür. Zavallı hayvan bir türlü yukarı çıkamaz.  

Bir süre sonra odaya bir maymun daha koyarlar, yeni maymun muzu almak için merdivenden çıkmaya kalkıştığında, ilk maymun yukarıdan su döküleceğini bildiği için, yeni maymunu tartaklayarak durdurur. 

Bir müddet sonra odaya üçüncü bir maymun koyarlar, üçüncü maymun yukarı çıkmaya kalktığında ilk iki maymun onu döverler. 

Odaya dördüncü bir maymun konup merdivene çıkmaya kalkıştığında ilk üç maymun onu bayağı iyicene döverler. İşin ilginç yanı, en çok üçüncü maymun döver. 

 Ardından, ilk iki maymunu odadan çıkarırlar. 

Artık o dayağın niye atıldığını bilen yoktur odada. 

Odaya bir maymun daha koyduklarında üçüncü ve dördüncü maymun yeni geleni feci bir şekilde döverler, ne için dövdüklerini de bilmezler... 

 İşte şimdi biz de, aynen bu maymunlar gibiyiz. 

Neyi ne için yaptığımızı bilmeden yerine getirmeye çalışıyoruz. Odaya sonradan giren maymun gibi, bizden sonra odaya gireni dövüyoruz. 

Kimi zaman (ne yazık ki çoğu zaman) iktidarın gücüne tapınarak önümüze gelen her şeyi yıkıyoruz. 

 Geçmişi, bugünü ve en acısı geleceğimizi... 

 En tehlikelisi sistemi yıkmaya çalışıyorlar ve biz ne yazık ki odada ki maymunlar gibiyiz... 

Alışkanlıklarınızdan kurtulma zamanı geldi de, geçiyor. 

 Yani, bence... 

 Peki, ya sizce? 

 

                  GÜNÜN SÖZÜ

  Düşünmek zor iş'tir.

  Muhtemelen bu nedenle çok az kişi düşünür.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar