Yıllık Enflasyonda Sert Düşüş Yaşanacak

Haziran enflasyonu 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak. TÜFE'nin sınırlı bir artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise baz etkisiyle sert düşüş göstermesi bekleniyor.

29 Haziran 2019 - 08:45

Enflasyonun aylık bazda yüzde 0.05 artış göstermesi beklenirken, yıllık enflasyonun ise baz etkisiyle Mayıs'taki yüzde 18.71'den yüzde 15.74'e sert gerilemesi bekleniyor.

Haziran ayında işlenmemiş gıdada mevsim ürünlerinin tezgahlara daha fazla girmesinin de desteğiyle işlenmemiş gıdanın enflasyona düşürücü etkisi bekleniyor. Ancak ekonomistler yıllık enflasyondaki asıl düşüşün baz etkisiyle olacağına dikkat çekiyorlar.

Yıllık enflasyon son 15 yılın rekor seviyesini 2018 Ekim'de yüzde 25.24 ile görmüş daha sonra yönünü aşağı çevirerek Ocak ayında yüzde 20.35'e, Şubat'ta yüzde 19.67'ye geriledikten sonra Mart'ta yüzde 19.71, Nisan'da yüzde 19.5, Mayıs'ta ise yüzde 18.71 olmuştu.

Reuters'ın toplam 13 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre aylık tahminler yüzde 0.17 düşüş ile yüzde 0.42 artış bandında yer alırken, yıl sonu tahminleri ise bir önceki anketteki yüzde 16 seviyesinden yüzde 15.25'e geriledi.

TÜFE Mayıs'ta gıda fiyatlarında yaşanan düşüşün desteğiyle aylık bazda yüzde 1.3 beklentisinin altında yüzde 0.95 artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 19.5'ten yüzde 18.71'e gerilemişti.

Gıda grubu düşüşte önemli rol oynayacak

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, "Haziran'da tüketici fiyatlarının aylık bazda sadece yüzde 0.05 artmasını bekliyoruz. Tahminimize göre enflasyon aşağı çeken kalem gıda grubu olacak. Diğer ana kalemlerde ise mevsimsel ortalamalarına benzer bir hareket tahmin ediyoruz. Baz etkisi nedeniyle yıllık enflasyonunun yüzde 15.7'ye gerilemesini bekliyoruz" dedi.

Geçen yılın Haziran ayında yüzde 2.61 artan tüketici fiyatlarında bu yıl sadece yüzde 0.05 artış beklenmesi, baz etkisi nedeniyle yıllık enflasyonda 3 puana yakın düşüşün ana nedeni olacak.

Benzer şekilde baz etkisi enflasyonun yüzde 2.3 arttığı Ağustos ayında, yüzde 6.3 arttığı Eylül'de ve kısmen yüzde 2.67 arttığı Ekimde de görülecek.

Öte yandan baz etkisi Kasım ve kısmen Aralık'ta ise yıllık enflasyonda yükseltici etkide bulunacak.

Kaynak: reuters.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emre Yıldır'ın Ölümüne Sebep Olmuştu, Tutuklandı
Emre Yıldır'ın Ölümüne Sebep Olmuştu, Tutuklandı
Tank Palet Fabrikası Önünde Eylem
Tank Palet Fabrikası Önünde Eylem

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()