“ENGELLER SEVGİYLE AŞILIR”

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Polat, “Hayatın her alanında zorluklarla mücadele etmek zorunda kalan engelli vatandaşlarımız eşit yaşam koşullarına sahip olmalıdır.” dedi.

03 Aralık 2019 - 19:52

Polat, “Türkiye’de ruhsal ve bedensel açıdan engelli duruma düşmüş yaklaşık 9 milyon engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Aileleri ile birlikte düşünüldüğü zaman yaklaşık 30 milyonluk bir nüfuza tekabül etmektedir. Hayatın her alanında zorluklarda mücadele etmek zorunda kalan engelli vatandaşlarımız ve aileleri eşit yaşam koşullarına ve haklarına sahip olmalıdır. Türkiye 2005 yılında 5378 sayılı Engellilerin Haklarını Düzenleyen Kanunu, 2009 yılında ise Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesini TBMM de kabul etti. Yönetmelikleriyle birlikte her ne kadar bir şeyler yapılmaya çalışılsa da kamu ve özel sektörde istihdam, eğitimde fırsat eşitliği, sosyal hayata katılım gibi uygulama alanında hala çok ciddi eksikliklerle karşı karşıyayız. Toplum olarak hepimize büyük görevler düşmektedir. Engelli vatandaşlarımızın eşit yaşam koşullarında yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler ivedilikle yapılıp, uygulama noktasında herhangi bir taviz verilmemelidir. Ancak unutulmamalıdır ki, toplumumuzun engelli vatandaşlara büyük bir anlayış ve empatiyle yaklaşması, sevgiyle kucaklanmaları oldukça önem taşıyor. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarını daha önce de gündeme getirdiğim gibi her zaman Meclis çatısı altında gündeme getirmeye ve çözüm olanakları sunmaya devam edeceğim.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çiğli'de ocaklar hep yansın diye vatandaşa tüp desteği
Çiğli'de ocaklar hep yansın diye vatandaşa tüp desteği
İzmir bayramda da dayanışmayı unutmuyor
İzmir bayramda da dayanışmayı unutmuyor

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()