İşkur İzmir’den firmalara ‘Engelli İstihdamı’ teşekkürü

İşkur İzmir’den firmalara ‘Engelli İstihdamı’ teşekkürü

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle kentte en çok engelli istihdamı sağlayan üç işyerine ziyaretler gerçekleştiren İŞKUR

18 Mayıs 2017 - 09:30

İzmir, engelli vatandaşlara ev ziyaretleri yaparken; iş arayan engellilere yönelik de iş arama, cv hazırlama becerileri seminerleri düzenledi. İzmir Çalışma ve İş Kurumu, kayıtlı işverenler içerisinde en çok engelli istihdam eden işyerlerine ve kurum hizmetlerinden faydalanan engelli vatandaşların evlerine ziyaretlerde bulundu. İŞKUR İzmir İl Müdür Vekili Emin Dank ve beraberindeki kurum yetkilileri, 107 engelli çalışanı olan HUGO BOSS Tekstil Sanayi LTD. ŞTİ, 91 engelli çalıştıran Migros Ticaret A.Ş. ve 71 engelli çalışanı bulunan PETKİM Petro Kimya Holding A.Ş.’ye ziyaretlerde bulunarak, engelli istihdamına katkılarından dolayı teşekkür belgesi sundu.

HUGO BOSS Genel Müdür Yardımcısı Arif Kaya, Petkim Petro Kimya Genel Müdürü Anar Mammadov ile Genel Müdür Yardımcısı Levent Kocagül ile Migros Ticaret Güney Ege Bölge Direktörü Muzaffer Tuğsavul da İŞKUR’a engelli istihdamı konusunda kendilerine desteklerinden ötürü teşekkür etti.

‘Zorunluluk değil sorumluluk’

İŞKUR İl Müdür Vekili Dank, “50 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerlerimizin yüzde 3 oranında, kamuda ise yüzde 4 oranında engelli çalıştırma gibi yasal bir zorunluluğu vardır. Ancak biz bunu aslında zorunluluk değil; işletmeler açısından sorumluluk anlayışıyla yüklenebilirsek meseleye daha fazla katkı sunabileceğimizi düşünüyoruz. Burada amaç engellinin işyerinde çalışıyormuş gibi görünmesi değildir. Asıl amaç; engelli vatandaşımızın sosyal hayata katılması, işgücü piyasasına arzının sağlanması ve üretime katkısıyla birlikte kendini kıymetli hissetmesine fayda sağlamak olmalıdır. Zorunluluğu yasak savma şeklinde değil; engelli kardeşimizi filen çalıştırmak suretiyle üretim segmentine dahil etme olarak hayata geçirmek önemli olandır. Kurum olarak, engelli vatandaşlarımızı daha fazla İŞKUR’a davet edip hatta onların ayaklarına gidip İŞKUR’a kayıtlarını ve istihdam politikaları içerisinde yer almalarını sağlamaya gayret ediyoruz” dedi.

İşverenlere teşekkür

İŞKUR hizmet merkezleri ve il müdürlüklerinde de engelliler için belirlenmiş olan günlerde toplu görüşme günleri belirlediklerinin altını çizen Dank şunları söyledi: “İşverenlerimizi ve engelli vatandaşlarımızı aynı gün aynı saatte İŞKUR çatısı altında buluşturarak istihdam ortamı sağlıyoruz. Bazı işyerlerimiz yüzde 3 engelli çalıştırma zorunluluğuna rağmen yasal zorunluluktan daha fazla sayıda engelli çalıştırıyor. Yasal zorunluluğu olmadığı halde bile engelli çalıştıran işverenlerimiz var. Bu kapsamdaki işverenlerimize de teşekkürü bir borç biliriz.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()