Yusuf Tekin; 'İlla devlet memuru olmak isteyenler…'

Daha birkaç ay önce kamuda 68 bin öğretmen açığı olduğunu söyleyen Tekin, bundan böyle yılda 6-8 bin öğretmen atanacağını duyurdu. Öğretmen olmak isteyenlere “tercihinizi buna göre yapın” dedi.

19 Mayıs 2024 - 08:37

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bundan böyle devlet okullarına yılda en fazla 6-8 bin öğretmen ataması yapılacağını duyurdu. Öğretmen olmak isteyen öğrenciler için “illa öğretmen, devlet memuru olmak isteyenler” ifadesini kullanan Tekin “tercihinizi ona göre yapın” diye belirtti.

Her ile bir üniversite, neredeyse her üniversiteye bir eğitim fakültesi açan, formasyon ve sertifika programlarıyla eğitim fakültesi dışında mezunlara da öğretmen olma umudu dağıtan AKP iktidarı plansızlığının faturasını emekçi çocuklarına kesiyor.

Hürriyet gazetesine konuşan Bakan Tekin’in yaptığı açıklamalar nüfus artarken devlet okullarında öğretmen sayısının düşeceğine, özel okulların sayısının daha da artacağına, öğretmenlerin özel okullarda çalışmaya, emekçi çocuklarınınsa öğretmensizliğe mahkum edileceğine işaret ediyor.

Tekin’in Hürriyet gazetesinin “geleneksel kahvaltılı sohbet toplantısı”nda yaptığı açıklamalar netti.

Bakan Tekin: Fazla öğretmen istihdam etmemin de anlamı yok

Henüz Eylül 2023’te kamuda öğretmen açığının 68 bin olduğunu kabul eden Tekin, bu yıl yapılan 20 bin öğretmen atamasının makul bir sayı olduğunu savundu, önümüzdeki yıllarda atama sayısının 6-8 bin bandına düşeceğini açıkladı.

Tekin “Nihayetinde Türkiye realitesi var, fazla öğretmen istihdam etmemin de anlamı yok. Dolayısıyla atayabileceğimiz, ihtiyaç duyduğumuz sayı neyse onu atayacağız” diye konuştu. 

Geçen yılın sonunda yaptığı 68 bin öğretmen açığı olduğuna ilişkin açıklamasını unutmuş gözüken Tekin, geçen yıl yapılan 49 bin 500 öğretmen atamasının ihtiyacın üzerinde olduğunu savundu.

Bu yılki atama sayısının geçen yıl emekli olan öğretmen sayısından daha az olduğuna dönük eleştirilereyse Tekin’in yanıtı “Bu yanlış bir hesap” şeklinde oldu.

Tekin “2023’te EYT’ten dolayı 20 bin emekli oldu ama biz zaten 49 bin 500 öğretmen ataması yaptık yani emekli olanların yerine fazladan zaten geçen yıl atama yaptık. 2024’te bizim öngörümüz zorunlu emeklilik yaşına geleceğini tahmin ettiğimiz ki EYT’ten önce de böyleydi, ortalama 6-8 bin bandında. Bu yıl da maksimum 8 bin öğretmenimizin emekli olmasını bekliyoruz ve biz 20 bin yeni atama yapıyoruz” dedi.

'İlla devlet memuru olmak isteyenler'

“Bu yıl öğretmenlik okumak isteyenlere öneriniz ne olur?” sorusuna yanıt veren Tekin, öğretmenliğin “illa” devlet memuru olarak yapılmayacağını ima ederek şunları söyledi:

Bizim eğitim öğretim sistemi içinde atanacak öğretmen sayısı yıllık 6-8 bin bandında devam edecek. Öğrenci arkadaşlar illa öğretmen, devlet memuru olmak isteyenler tercihini buna göre yapsın.”

Bu haber 914 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bucalı hayırsever aileden belediyeye tarla bağışı
Bucalı hayırsever aileden belediyeye tarla bağışı
Alaçatı’da çevre temizliği sürüyor
Alaçatı’da çevre temizliği sürüyor

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()