Yapay zeka ile dolandırıcılık: Ünlü isimlerin kullanıldığı sahte videolarla kandırıyorlar

Dolandırıcılar, kolay para ve yatırım vaadiyle hazırladıkları yapay zeka destekli videolarla vatandaşları kandırıyor. Sanal dolandırıcılar, videoların inandırıcılığını artırmak için ünlü isimler ve güvenilir haber sitelerini kullanıyor

13 Haziran 2024 - 17:00

Yapay zekanın her alanda hayatımıza girmesini fırsat bilen dolandırıcılar, sosyal medya üzerinden geliştirdikleri yapay zeka destekli programlar ile vatandaşları yatırım vaadi ile kandırıyor. 

Özelikle sosyal medyada hesaplarında yapay zeka ile oluşturdukları videoları kullanan dolandırıcılar, içeriklerin inandırıcı olması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu gibi birçok ünlü kişinin görsellerini kullanıyorlar. 

Deepfake teknolojisinden yararlanılarak oluşturulan sahte içerikler, insanların yüz ifadelerini ve ses tonlarını gerçekçi bir şekilde taklit edebildiği için kötü niyetli kişiler tarafından kullanılma potansiyeline sahip.

Yapay zeka destekli reklamlarda ünlülerin videoları montajlanarak bazı şirketlere yatırım çağrısı yapan sanal dolandırıcılar, günde 2 ila 8 bin lira arasında kazanç vaadi ile insanlara tuzak kurarak sahte WhatsApp ve Skype hesapları üzerinden dolandırıcılık gerçekleştiriyorlar. 

Yapay zeka ve sosyal medyanın her türlü imkanlarını kullanan sanal dolandırıcılar Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun (TRT) internet sayfasını kopyalayarak yatırım imkanları vadediyorlar. 

Bu haber 641 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Filiz Başkan Sahada, Eşref Arna’da çalışmalar başladı
Filiz Başkan Sahada, Eşref Arna’da çalışmalar başladı
Başkan Helil Kınay'dan iddialara sert yanıt!
Başkan Helil Kınay'dan iddialara sert yanıt!

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()