Sivas'ta Katledildi! Bir Şair: Behçet Aysan

Karşıyaka Belediyesi Şiir Atölyesi Çarşı Kültür Merkezinde 23 Şubat 2019, cumartesi günü saat 14.00'te, Sivas'ta, 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Otelinde katledilen şair Behçet Aysan’ı anma, o tarihsel kıyımı anlama etkinliği düzenliyor. Etkinlik editörü Veysel Çolak yaptığı açıklamada "Türkiye'deki antidemokratik uygulamaların, toplumsal kıyımların, yakılan, kurşuna dizilen özgürlüklerin, biriken / dinmeyen acıların..." sorgulanacağını belirtti.

22 Şubat 2019 - 09:06

Behçet Aysan (1942- 2 Temmuz 1993), 1960'lı yılların başından beri şiirle uğraşan, babası da şiirler yazan, bir yandan da askeri öğrenci olarak tıp eğitimini sürdüren toplumsal bir özne. 1968 gençlik hareketlerinin heyecanına kapılmış, 1971'de tutuklanmış; yarım kalan tıp eğitimini ancak 1984'te tamamlayabilmiştir. Hareketli günlerde başladığı şiire 1974'ten sonra iyice sarılmış Karşı Gece (1983), Sesler ve Küller (1984), Eylül (1988), Deniz Feneri(1987) adli kitaplarını yayımlamıştır.  Katledilişinden sonra bütün şiirleri Düello (1993) adıyla kitaplaştırıldı. Üç Kardeştiler (1995)  adlı bir de radyo oyunu vardır. Sivas, dumanı tüten bir şehir olarak yer aldı onun şiirlerinde. Toplumcu bir şairdir Behçet Aysan. Hem bir hekim, hem bir şair olarak insanların mutluluğu için çalıştı.

Sunumunu şair Aslıhan Tüylüoğlu'un yapacağı etkinlikte şair Sedat Gülmez, Erkan Karakiraz ve Veysel Çolak; Behçet Aysan'ın sanatına, işlediği konulara, oluşturduğu temalara, onun insan sevgisine, ideolojisine ilişkin konuşmalar yapacaklar. Şiir atölyesi katılımcıları; Neslihan PerşembeCanan Gürtunca Sanlı, Suzan Erol, Serpil Susamcıoğlu, Nesrin Z. İnankul, Ecem Canıdar, Moris Karmona, Ülkü Kahraman, Nilüfer Aydemir Tek, Behzat Aliamcaoğlu, Ali Ekber Güneş, Zübeyde Fırat, Fatma Aras da şairin şiirlerinden örnekler sunacak. Slaytla Behçet Aysan'ın yaşamı anlatılacak.

Karşıyaka Belediyesi 23 Mart 2019 tarihinde gerçekleştireceği Dünya Şiir Günü kutlaması etkinliğinin temasını "Şiir emperyalizme Karşı" olarak belirledi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()