Düğmeye basıldı: Motokuryelere vergi geliyor

Kayıt dışı çalışan moto kuryeleri vergilendirmek amacıyla için çalışma başlatıldı. Düzenlemenin 2025 yılı başından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

14 Haziran 2024 - 09:10

Hükümet, yeni torba yasada kayıt dışı çalışan moto kuryeleri vergilendirmek amacıyla yasa hazırlıyor. Ekonomim'in haberine göre, yasa taslağı, motokuryelerin gelir vergisi kapsamına alınmasını ancak daha basit bir vergilendirme usulüne tabi olmalarını ve belli bir tutara kadar sadece stopaj yoluyla vergilendirilmelerini içeriyor.
Moto kuryelerin, Türkiye'de kurulu bankalarda bir hesap açtırmaları ve tüm hasılatı bu hesap üzerinden tahsil etmeleri gerekecek.
Bankalar, bu hesaplara aktarılan hasılat üzerinden yüzde 15 oranında gelir vergisi tevkifatı yapacak. Yıllık brüt hasılatı 3 milyon lirayı aşmayan motokuryeler beyanname vermeyecek. 3 milyon lirayı aşan kazançlar için yıllık gelir vergisi beyannamesi verilecek.
2025 yılı başından itibaren yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemenin amacının kayıt dışı çalışmayı azaltmak, vergi gelirlerini artırmak ve motokuryelerin haklarını korumak olduğunu ifade edildi.
Bazı motokurye temsilcileri düzenlemeye olumlu yaklaşırken, bazıları ise stopaj oranının yüksek olduğunu ve 3 milyon lira sınırının yetersiz olduğunu belirtiyor.
Düzenlemenin motokurye sektörünü ve motokuryelerin gelirlerini ne kadar etkileyeceği ise henüz bilinmiyor.

Bu haber 399 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Filiz Başkan Sahada, Eşref Arna’da çalışmalar başladı
Filiz Başkan Sahada, Eşref Arna’da çalışmalar başladı
Başkan Helil Kınay'dan iddialara sert yanıt!
Başkan Helil Kınay'dan iddialara sert yanıt!

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()