Diyarbakır Emniyeti 'DEM' kısaltmasını kaldırdı: 'Farklı anlaşılırdı'

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasından DEM kısaltması kaldırıldı. Emniyet, "Kaldırmasaydık farklı anlaşılırdı" dedi.

22 Şubat 2024 - 18:30

Diyarbakır'da 2009 yılında Bayındırlık Semti’nde inşa edilen Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün ana binasının kapısındaki DEM logosu bir süre önce kaldırıldı. Konu gündeme gelince Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü (DEM) açıklama yaptı. 

İddialara göre, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, "DEM" kısaltmasını, DEM Parti’yle olan benzerliği nedeniyle binasından kaldırdı. İl Emniyet Müdürlüğü’nün binasına DEM kısaltması yerine, mavi beyaz zemin üzerine Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, EGM kısaltması yazıldı.

Konu hakkında Amida Haber’e konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren şunları söyledi: “Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün bu yazıyı hangi saik veya niyetle kaldırdığını bilmiyoruz. Bir siyasi parti ismini çağrıştırıyor kaygısıyla değiştirmiş olabilirler. Ama başka bir siyasi partiyi çağrıştırsaydı yine aynı değişikliği yaparlar mıydı? Bilmiyorum. Bu konuda emniyetin bir açıklama yapması lazım, şu gerekçe ile değiştirdik diye.”

Emniyet: Tescilimiz yok, iyi niyetli bir adım attık

Emniyet’in “DEM” tabelasının, DEM Parti ismine benzerliği nedeniyle kaldırıldığı iddialarına ilişkin konuşan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise şu bilgileri verdi: “Kaldırmasaydık farklı anlaşılırdı. Tescilimiz yoktu. Kurumsal ve tescili bir isim olsaydı farklı bir yol denerdik. Resmi bir alt yapısı yok. Biz farklı bir tartışmaya mahal vermemek için iyi niyetli bir adım attık. Karmaşa olmasın diye bu adım atıldı. Başka bir parti olsaydı benzer şekilde yine hareket edilirdi. Biz devletin resmi bir organıyız. Bu tür tartışmaların içinde yer almak istemeyiz. Kafa karışıklığı olmasın diye Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün uzun ve açık olan ismini kullandık.”

Bu haber 281 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Önal sözünü tuttu, Bilgi teyzeyle buluştu
Başkan Önal sözünü tuttu, Bilgi teyzeyle buluştu
Tarım fuarı üreticinin ayağına gidiyor
Tarım fuarı üreticinin ayağına gidiyor

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()