Botulinum Toksin Uygulaması İzmir Şehir Hastanesi'nde başladı

Serebral Palsi Hastası Çocuklar İçin Ultrasonografi Eşliğinde Botulinum Toksin Uygulaması İzmir Şehir Hastanesi’nde Başladı

31 Ocak 2024 - 10:48

İzmir Şehir Hastanesi’nde ultrasonografi eşliğinde uygulanmaya başlanan botulinum toksin, serebral palsi tanılı çocuklarda, motor kasların kontrolsüz aşırı kasılması olarak bilinen spastisite için büyük önem taşıyor. Spastisite tedavisinde, girişimsel olmayan ve girişimsel olan birçok yöntem bulunmakta. Serebral palsi hastası bazı çocuklarda eklem hareketlerinde, yürümede, kişisel bakımlarında ve günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmede önemli bir engel yaratan spastisite uzman hekimler tarafından değerlendiriliyor ve tedavi edilmesi gereken çocuklara hangi tedavi seçeneğinin en uygun yöntem olduğu belirleniyor.

Botulinum toksin uygulamasının spastisite tedavisinde kullanılan çok etkili yöntemlerden biri olduğunu ifade eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nden Prof. Dr. Şeniz Akçay; “Ultrasonografi eşliğinde Botulinum toksin, istemsiz ve aşırı kasılan kas gruplarına uygulanan, belirlenen kaslara ve bölgeye göre dozların ayarlanabildiği bir tedavi seçeneğidir. Ultrasonografi eşliğinde uygulanmasını yoğun fizyoterapi gibi ek tedaviler ile destekliyoruz bu sayede iyileşme sürecini hızlandırarak çocukların kendi ihtiyaçlarını karşılayacak duruma gelmelerinde büyük katkı sağlayabiliyoruz.” dedi.

Botulinum toksin enjeksiyonu uygulamalarında ultrasonografi kullanımının önemine değinen İzmir Şehir Hastanesi FTR Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr. Buğra İnce; “Ultrasonografi eşliğinde yapılan işlemlerde kasların çok daha doğru bir şekilde tespit edilmesinin yanında, ultrasonografinin özel bir enjeksiyon tekniğine izin vermesi ve bu sayede çok daha az toksinle çok daha etkin bir tedavinin sağlanmasının mümkün olduğunu belirten İnce, İzmir Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği olarak bu özellikli işlemleri uygulamaya başladık.” dedi.

İzmir Şehir Hastanesi, ileri tıp tedavileri ve uzman kadrosuyla ile alanında öncü bir rol üstlenmeyi sürdürüyor.

Bu haber 537 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Önal sözünü tuttu, Bilgi teyzeyle buluştu
Başkan Önal sözünü tuttu, Bilgi teyzeyle buluştu
Tarım fuarı üreticinin ayağına gidiyor
Tarım fuarı üreticinin ayağına gidiyor

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()