Bornova'da İZMİRMUN 2023

Bornova Belediyesi, Mayıs Güneşi Gençlik Ağı Derneği işbirliği ile İZMİRMUN 2023 -Model Birleşmiş Milletler (Model United Nations) etkinliği düzenledi. Bornova Belediyesi Sivil Toplum Kuruluşları Yerleşkesi ev sahipliğinde yapılan ve 3 gün süren etkinliklerde lisede eğitim gören 150 genç Birleşmiş Milletler komitelerini temsil ederek konferanslarla dünyadaki güncel sorunları ele aldı.

30 Mayıs 2023 - 12:15

İZMİRMUN 2023 -Model Birleşmiş Milletler organizasyonunda katılımcı gençler Birleşmiş Milletlere üye ülkelerin delegesi rolünü üstlendi.

Uluslararası yaşanan problemlere yönelik çalışmaların simüle edilerek sunulduğu etkinlikte katılımcılar konuları İngilizce olarak tartışarak çözümledi. Öğrencilerin delegeler çıkararak belli ülkeleri ve Birleşmiş Milletler kurumlarını temsil ettikleri eğitsel bir simülasyon olan MUN ile gençlerin eleştirel düşünme, takım çalışması ve liderlik yeteneklerine ek olarak araştırma, konuşma, tartışma ve yazma becerilerini geliştirmeleri hedeflendi. Düzenlenen konferanslarda  göçmenlik sorunu, ekonomi ve sosyal  gelişim, insan hakları, sağlık, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kıtlık, iklim değişikliği gibi önemli dünya meseleleri tartışıldı.

 

Gençlerin eğitimlerinin gelecek için önemli olduğunu belirten Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Öğrencilerin üç gün boyunca tamamen İngilizce konuşarak BM delegeleri rolünde dünya meselelerini tartıştıkları bu konferanslar, hem diplomasiyi öğrenmelerine hem de gelecekteki kariyerlerine hazırlanmalarına katkı sağlayacağına inanıyoruz”dedi.

 

İZMİRMUN 2023 ‘de Simüle edilen BM komiteleri:

 

SOCHUM (Sosyal, İnsani ve Kültürel Komitesi):

 

UNWOMEN (Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi):

 

UNHCR(Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu):

 

ECOSOC(Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi)

 

SPECPOL(Politika Ve Bağımsızlaşma Komitesi):

Bu haber 223 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polat,“Emekliye, Asgari Ücretliye Olmayan Bütçe Firmalara Akıyor”
Polat,“Emekliye, Asgari Ücretliye Olmayan Bütçe Firmalara...
Yüzde 98 artış: Kartlı ödemelerin tutarı 1,27 trilyon liraya ulaştı
Yüzde 98 artış: Kartlı ödemelerin tutarı 1,27 trilyon liraya...

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()