Bayram öncesi ikinci el araç piyasasında yaprak kımıldamıyor

Bayram öncesi ikinci el araç piyasasında yaprak kıpırdamıyor. Yüksek faiz oranları ve finansmana erişimde yaşanan sorunlar, ikinci elde piyasayı durma noktasına getirdi.

13 Haziran 2024 - 17:18

Sincan Motorlu Araç Satıcıları Derneği (SİMAS) Başkanı Gökhan Çalışkan, ikinci el araç sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sıfır araçta yapılan kampanyaların etkisi ve talebin sıfıra kaymasıyla ikinci elde ciddi bir kan kaybı yaşandığına dikkat çeken Çalışkan, yüksek faiz oranları ve finansmana erişimde yaşanan sorunların piyasayı durma noktasına getirdiğini belirtti.

 

Bayram öncesi genellikle hareketli olan ikinci el piyasasının bu sene durgun olduğunu söyleyen Çalışkan, esnafların sektörde iyileşme beklediğini söyledi. Çalışkan, ikinci el araç piyasası için, “Bilindiği gibi havaların ısınması, yaz mevsiminin gelmesi ve bayramın yaklaşıyor olması her zaman piyasada canlanma yaşanmasını sağlar. Memlekete ya da tatile gidecek tüketiciler ihtiyaçlarını bayram öncesi karşılamaya başlar. Ancak bu sene piyasada yaprak kımıldamıyor” dedi ve şu değerlendirmelerde bulundu:

 

'FİNANSMANA ERİŞİM PİYASADA ZORLUK YAŞATIYOR'

“Daha önce de dile getirdiğimiz gibi İkinci el otomobil ticaretinin önündeki en büyük engellerden biri vatandaşların finansmana erişimde yaşadığı sıkıntılar oluyor. Piyasanın canlanması ve vatandaşların otomobil ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için banka kredisi kullanırken yaşanan sorunların ortadan kalkması lazım. Şu an banka faiz oranları yüksek, vade sayıları ise düşük. Ayrıca almak istediğiniz aracın bedelinin yüzde 30’unu kredi olarak kullanabiliyorsunuz. Bu da haliyle piyasanın durgun seyretmesine sebep oluyor. Finansmana erişimde yaşanan sorunlar çözülmedikçe piyasanın canlanması çok zor. Sektörümüz bu konuda bir iyileştirme bekliyor.”

 

'TEMMUZ AYINDAN SONRA FİYATLAR YÜKSELEBİLİR'

7 Temmuz’dan itibaren devreye girmesi beklenen “Genel Güvenlik Yönetmeliği” konusuna da değinen Çalışkan, “Sıfır araç markalarının belli seviyede güvenlik donanımına sahip olmayan araçların tescilini ve satışını kısıtlayan yönetmelik sebebiyle bayiler sıfır araç kampanyalarını arttırdı. Bayiler 7 Temmuz’a kadar stoklarını eritmeye çalışıyor. Bunun neticesinde ikinci el araç fiyatları da düştü. Ancak bilindiği gibi döviz kuru yükseldikçe araç fiyatları da yükseliyor. Tüm bu bileşenler değerlendirildiğinde şu an araç almak için en doğru zaman olduğunu söyleyebiliriz. Temmuzdan sonra fiyatların tekrar yükselişe geçeceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

Bu haber 609 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Filiz Başkan Sahada, Eşref Arna’da çalışmalar başladı
Filiz Başkan Sahada, Eşref Arna’da çalışmalar başladı
Başkan Helil Kınay'dan iddialara sert yanıt!
Başkan Helil Kınay'dan iddialara sert yanıt!

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()