Nüket Ceylan

Nüket Ceylan

2019' A GİRERKEN

30 Aralık 2018 - 17:36

 

2018' i bırakıp 2019' a girerken bir kitap incelemesi değil okunanlar ve okunacak olanlar listesi yapmak istedim.*

Bu sene yayıncılık sektörü tüm diğer sektörler gibi çok zorluk çekerek yıla başladı. Fakat bu, nitelikli ve kaliteli eserlerin okuyucu ile buluşmasını engel olmadı sanırım.

Ahmet Ümit’ ten “Kırlangıç Çiçeği” merhaba dedi seneye.

9 yıllık aradan sonra Latife Tekin, 2 roman ile çıktı okurlarının karşısına:  “Manves City” ve “Sürüklenme”.

Yekta Kopan yılın son günlerinde öykü kitaplarının ardından bir roman ile çıkıp geldi “Sıradan Bir Gün”

Nermin Yıldırım ‘dan “Misafir” ki ülke gerçeklerini anlatması açısından da ,üslubu ve akıcılığı ile de okurun en çok dikkatini çeken romanlardan biri oldu.

Buket Uzuner su,toprak,hava,ateş dörtlemesinin üçüncüsü “Hava” ile okurla buluştu.

Pınar Selek “Cümbüşcü Karıncalar” ile merhaba dedi okurlarına. Ve benim bu sene dil ,üslup ,ve insan çeşitililiği ile en renkli en sevdiğim  roman oldu.

Dünyadan nitelikli romanlara gelirsek; Haruki Murakami “Rüzgarın Şarkısını Dinle “ yıl başında iken çıkarken yılın sonunda “Kumandan’ı Öldürmek”ile  bir kez daha okurları ile buluştu.

Nabakov’dan “İhtişam”,Paul Auster ‘dan “4321”,Magda Szabo’dan “İza’nın Şarkısı” ,Carson Mccullers’tan “Yalnız bir avcıdır Yürek”, Margerita Duras “Moderato Cantabile”,Toni Morrison’dan “Süleyman’nın Şarkısı” ve Simone de Beauvoır ‘dan “Mandarinler” benim bu sene yayınlanan veya  daha önceki senelerde yayınlanıpta benim yeni keşfettiğim kitaplar oldu.

Öykülere gelirsek; Tim Winton’dan “Dönüş”,Grace Paley’den “İnsana Hiç Rahat Yok Kendinden”.James Joyce ‘dan “Dublinliler”, Robert Musil’den “Üç Kadın”

Bunun dışında felsefe ve politik eserlere bakarsak; Adorno’nun “Minima Morolla”, Hannah Arent’tan “Sorumluluk ve Yargı”, Ayrıntı yayınları “Hayal et Karl Marx”,iletişim yayınlarından Tanıl Bora’nın “Cereyanlar” ve metisten Walter Benjamin’nin radyo da yaptığı konuşmalardan oluşan“Radyo  Benjamin”.Benim yine yeni ve eski yıllarda yayınlanıp bu sene okumaya fırsat bulduğum eserler  ile bazıları da okunacaklar listesine aldığım eserler oldu.

Yılın en önemli haberi ise aylak adamdan geldi. Robert  Musil’in “Niteliksiz Adam” adlı dev eserinin tamamı aylak adam yayınlarından geldi. Ahmet Cemal’in nefis çevirisinin yanında yine nefis bir çeviri ile . Tabii bu kitabı; yazarın bu kitabı nasıl yazdığını anlattığı Everest yayınlarından çıkan “Günlükler” ile birlikte okumak daha keyifli olacaktır.

Listelere bakmak için de internetten 2018 in en iyi kitapları listesi bulunup incelenebilir.

Yaşamı anlamlı kılan,onu çoğaltan, dostlukları arttıran kitaplar ile birlikte yeni senenin tüm ülkeme mutluluk getirmesi dileğiyle iyi seneler dostlar

Nüket CEYLAN

 

*:yazının başında da belirttiğim gibi bu kitaplar sadece bu sene çıkanlardan değil önceki senelerde yayınlanıp benim bu sene okuduğum kitaplardan sizlere önerim olarak hazırlanmıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar