Hüseyin Küçükdemirci

Hüseyin Küçükdemirci

Serbest Muhasebeci - Mali Müşavir

2021 Yılı Asgari Ücret Zammı Üzerine

09 Ocak 2021 - 14:56 - Güncelleme: 09 Ocak 2021 - 16:15

Yeni yıl, yeni umutlar ve hepimizin merakla beklediği yeni maaş zamları.

Asgari ücret tespit komisyonu tarafından işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretinin; 1.1.2021-31.12.2021 tarihleri arasında 119,25 Türk Lirası olarak tespit edilmiştir.

Asgari Ücret 2021 Brüt Ücret (Aylık)

3.577,50 TL

Asgari Ücret 2021 Net Ücret (Aylık)

2.825,90 TL

Asgari Ücret 2021 Brüt Ücret (Günlük)

119,25 TL

 

Asgari ücretin 2021 yılında işverene maliyetinin tutarının ne kadar olduğuna bakacak olursak brüt asgari ücretin 3.557,50 TL olduğu ve bu yıl için aylık işverene maliyetinin 4.203,56 TL olacağı görülmektedir.

Böylece, 2015 yılında gerçekleşen %29,30 luk artışın ardından 2018 ve 2019 yıllarında %26,6 olarak gerçekleşen asgari ücret zammı, 2021 yılında geçen yıla göre nette 500 TL artarak, % 21,56 oranında yükselmiştir.

Dolar karşılığı yönünden karşılaştırmak, kurun sürekli dalgalı olması ve ani iniş çıkışlar göstermesi sağlıklı ve doğru bir mukayese imkânı sağlamayabilir ancak yine de bir tablo olarak aşağıda bir veri tablosu hazırlamaya çalıştım.

Tabloda asgari ücretin ortalama döviz kuruna göre en yüksek olduğu yıllardan en düşük olana göre sıraladım. Ortaya çıkan verilerle döviz kurunun normalin çok üstünde olması ve pandemi vb nedenlerle dünya ekonomisinin durumu da dikkate alınarak bakıldığında maçı fena götürmediğimiz düşüncesi uyandırıyor.

2021 yılı şu anki kurlarla kendine ortalarda bir yer bulmuş durumda. Döviz kurlarında beklenen gerileme gerçekleşirse örneğin 7 TL gibi bir ortalama yakalarsa yeniden brüt asgari ücret 500 dolar üzerine çıkmış olacak.

Asgari ücret artışı çalışanlar açısından bekleneni karşılamayıp düşük kalırken, işveren açısından beklenenin üzerinde bir artış gerçekleşmiştir.

Doğal olarak asgari ücrete yapılan zammın değerlendirilmesi hayata ne taraftan baktığınıza göre değişiklik gösterecektir.

İşveren açısından hammadde ve işçilik maliyetlerindeki yükseklik, artan rekabet ortamı, karlılık oranlarındaki düşüklük ile döviz kurlarının oynaklığı ve enflasyonun fiyatlar üzerindeki olumsuz etkisi düşünüldüğünde işveren için asgari ücrete yapılan her ücret zammı fazladan bir yük ve olumsuz bir durum demektir.  Genelde bu durum üretilen hizmet ya da mamul fiyatlarına direk olarak yansımakta ve zamanla enflasyon oranını olumsuz yönde etkilemektedir.

Tavuk ve yumurta hikâyesine benzerliği görünse de yapısal reformlar ve ekonomik refah düzeyi iyileştirilmeden yapılan asgari ücret zamları sadece rakamlar üzerinde bir artış olarak kalacak insanların alım güçleri ve yaşam standartlarının iyileştirilmesi açısından bir işe yaramayacaktır.

Ancak tartışmasız ve su götürmez bir gerçeklik var ki asgari ücretlinin maaş düzeylerinin beklentilerin ve olması gereken tutarlarının altında olduğudur ve son yıllarda yapılan yüksek oranlı artışların belirli bir standart ekonomik gelir düzeyinin tabana yayılması açısından önem arz etmektedir.  

Not: Hesaplamalar bilgilendirme amaçlıdır. Gazetemizin ve yazarımızın hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.

*http://sgmder.org.tr/sayfalar/pratik-bilgiler-50/yillara-gore-asgari-ucret-58/

**https://www.doviz724.com/yillara-gore-ortalama-amerikan-dolari-kuru.html

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar