Cem Şeker

Cem Şeker

İnşaat Mühendisi- Kentsel Dönüşüm Uzmanı

Bayraklı da Kim Kazanır?

12 Mart 2019 - 00:45

Bu yerel seçim çok hareketli ve gürültülü geçmiyor. Aslında insanların seçim görecek gözü, duyacak kulağı yok. Ekonomik buhran, insanların adımını hesap ederek atmasını gerektiriyor. Anlayacağınız insanların tek derdi geçim. Hal böyle olunca siyasette iddia ancak adayların dilinde oluyor.

Ak Parti Bayraklı adayını haftalar öncesinden belirledi ve çalışmalarına devam etmekte. Meclis Üye Adayları da belirlendi. Önceki Meclis Üyelerinin çoğunluğu yeni listede yok. Hamza Dağ’ın hemşeri kontenjanından, Abdullah Aktaş devam ediyor. Mikail Bilici, liste de önce kontenjan sonrasında arka sıralara yazıldı. İl Başkanı Aydın Şengül’ün direktifi ile 6. sıradan listede yer buldu. İsmail Sarı’nın istifasından sonra “kendi koltuğunun derdine düşen il başkanı, Mikail Bilici için inisiyatif kullandı.” diye kulislerde dedikodular dillendiriliyor. AK Parti’nin listeleri ağırlıklı müteahhit olurdu, şimdi bu algı giderildi. Partinin listesi açıkçası çok zayıf görünüyor. Belediye başkan adayı Ali Aslan lise mezunu, meclis üye listesinde bulunan isimler de ağırlıklı ortaokul ve lise mezunu. Gerek Belediyeyi yönetmek için gerekse de muhalefet yapmak için bu isimler yetersiz kalacak gibi görünüyor. Yazılan isimler; ne teşkilatları memnun edebildi, nede Bayraklının ağırlıklı nüfusunu oluşturan yerel refleksleri etkileyebildi. Ali Aslan seçim çalışmalarına önce başlamasına rağmen arazide eski gayret ve hırsı ile dolaşamıyor. Partili dernekler, yerel televizyonlar, partili esnaflar dışında yeni açılımlar yapmak zorunda. Örnek Kulalı seçmenler ve İYİ parti seçmenlerine hitap edecek söylem ve eylemlere ihtiyaçları var.

CHP adayını çok geç açıkladı ve mevcut belediye başkanını aday olarak göstermedi. Araziye ciddi handikaplarla çıktı. Meclis üyeliği listesine, geçen yerel seçimde AK Parti ve MHP den Belediye Başkan adayı olmuş iki güçlü ismi meclis üyeliği listesine yazarak büyük bir ses getirdi. Üstüne üstlük Bayraklının en çok göç aldığı ikinci şehir Erzurum’un yerel derneklerinin oluşturduğu, Federasyonun Başkanını, Hulusi Başaran’ı listeye yazdı. Gümüşpala’nın başarılı ve genç muhtarı İbrahim Balıkçı da listede yer buldu. Diğer yandan listeye baktığımızda seçilecek yerde bayan adayların ağırlıklı olması, Bayraklı meclisine kalite ve ciddi bir seviye geleceğinin müjdecisi gibi duruyor. Serdar Sandal’ın performansı, geç açıklanmasından kaynaklı olumsuzluğu giderecek gibi duruyor. CHP içindeki çatlak sesleri çabuk susturdu. Hasan Karabağ’ın suskunluğu ve listede Kulalı seçmenlere etki edecek isimlerin olmaması sandıkta olumsuz yansıyabilir. Burada bayan meclis üyelerinin aktif çalışmaları bu olumsuzluğu giderebilir. İYİ Parti İlçe başkanı Erdinç Çobanoğlu tüm toplantılara destek vermekte fakat Bayraklıya ve seçmenine hâkim bir ilçe yönetimi olmadığından zorlanmakta.

“Seçim ne olur?” derseniz, sonucu tahmin etmek hiç de zor değil. Bayraklı son seçimde; Millet ittifakına %49,42, Cumhur İttifakına %37,15, HDP’ ye %12,94 oy vermişti. En kötü senaryoda bile Sandal kazanır gibi duruyor. Ekonomik durumun olumsuzluğu da bu seçimde etki edecek gibi durmakta. Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi de önemli isimleri aday olarak gösterdi. Bu olumsuzluğun etkisi ile ciddi oylar alabilecek gibi duruyor bu iki parti de. Tabi bu yerel bir seçim ve bu seçimde adaylar önemli. Ali Aslan Bayraklıyı iyi bilen bir isim son haftalarda etkili söylem ve çalışmalarla aradaki farkı kapatabilir. Fakat bu teşkilatlarla, bu çalışmalarla ve bu performansla çok zor görünüyor. Seçim tahminimi son bir hafta içinde yapacağım. Sizlerinde tahminlerini bekliyorum.

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar