PROJE ÖDEVİ TARİHİ ÇEŞMEYİ KURTARDI

PROJE ÖDEVİ TARİHİ ÇEŞMEYİ KURTARDI

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğrencilere verilen ödev, tarihi bir çeşmeyi yıkılmaktan kurtardı.  

04 Ocak 2017 - 11:15

Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu, Mimari Restorasyon Programı Bölüm Başkanı Yar. Doç. Dr. Fatma Sedes, proje ödevi olarak öğrencilerine İstanbul’daki tarihi çeşmeleri incelemelerini istedi. Kentin tarihi bölgelerine dağılan öğrenciler, gruplar hailinde tarihi değeri olan sokak çeşmelerini araştırmaya başladı. Haftalarca süren çalışmalar sonunda Bakırköy’ün Şenlikköy Mahallesi’nde uzun yıllar bakımsız kalan bir tarihi çeşme ile karşılaşıldı.

Bölüm Başkanı Sedes’in girişimleri ile öğrenciler tarihi çeşmeyi sahiplenerek kurtarılıp korunması için çalışma başlattı. Çeşmenin restorasyon projeleri, hasar tespit ve müdahale paftaları öğrenciler tarafından hazırlandı. Hazırlanan projeler İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verilirken, çeşme koruma altına alındı.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde başlatılan çalışma ile hem öğrencilerin sorumluluk duyguları gelişip tarihine sahip çıktığını, hem de kaybolma tehlikesi altındaki tarihi yapıların koruma altına alındığını belirten Yar. Doç. Dr. Fatma Sedes “ İstanbul’un birçok semtinde bulunan tarihi yapıların aslına uygun olarak korunması gerekir. Üniversite öğrencilerimizi bu alanda sorumluluk duygusu ile tarihine sahip çıkan öğrenciler olarak yetiştiriyoruz. Alanda uygulamalı olarak gerçekleştirdiğimiz tarihi çeşmeler projesi ile hem gözden kaçan çeşmeleri bulup kurtarılmasına destek oluyoruz, hem de öğrencilerimizin gerçek ortamda çalışma yapmalarını sağlıyoruz. Yaptığımız çalışma sonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi çeşmeye sahiplenip koruma altına aldı. Duyarlıkları nedeniyle teşekkür ediyorum ”dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • hüseyin şensoy
    8 ay önce
    hangi çeşmeden bahsediyorsunuz ne korunması alakası yok tarihi bilgisi bile yok bakıyorum bakıyorum üzülüyorum bir vatandaş olarak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Siyasetinde de Kadının Adı Yok
İzmir Siyasetinde de Kadının Adı Yok
CHP'de Gün MYK Günü
CHP'de Gün MYK Günü

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()