Kira Yardımına Yüzde 20 Zam

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında, riskli yapılarda oturanlara 18 ay kira yardımı veriliyor.

01 Haziran 2019 - 15:46

Kentsel dönüşüm, son zamanlarda oldukça hız kazandı. Türkiye’de 20 yıl içinde 6.7 milyon konutun dönüşmesi planlanıyor. Kentsel dönüşüm yasası kapsamında, riskli yapılarda oturanlara 18 ay kira yardımı veriliyor. Eğer bakanlık tarafından ilan edilen riskli ve rezerv yapı alanlarında dönüşüm yapılıyorsa bu süre 36 aya kadar çıkabiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan kira yardımlarına her ilde yaklaşık yüzde 20 zam geldi. Yeni rakamlar 715 ile 1150 lira arasında değişiyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, illere göre en düşük 595 lira, en yüksek 960 lira olan kira yardımını 2019 yılı için en düşük 715 lira, en yüksek 1150 lira olarak güncelledi. Bakanlığın kira yardımı yaptığı 42 bin hak sahibi bulunuyor. Aylık ödenen kira yardımı miktarı da 35 milyon lirayı buluyor. En çok kira yardımı İstanbul’da yapılıyor.

Kira yardımı almak için ne yapmalı?

Kira yardımı alabilmek için tahliyeden itibaren en geç 1 yıl içinde başvuru yapılması gerekiyor. İstanbul, İzmir ve Bursa’da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri’ne diğer illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne gerekli belgeler ile dilekçe veriliyor. Ev sahipleri ve kiracılar için farklı belgeler isteniyor. Bu belgeleri bakanlığın web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Taşınmak zorunda kalanlara taşınma yardımı

Kiracılara, maliklere yapıldığı gibi 18 ay kira desteği yapılmıyor. Kentsel dönüşüm nedeniyle kiracı olduğu ev ya da iş yerinden ayrılmak zorunda kalanlara da bir kereye mahsus taşınma yardımı veriliyor. Konut kiracılarına ve iş yeri kiracılarına farklı rakamlar ödeniyor. Bu rakamlar da güncellendi. Taşınma yardımı kiracılar için illere göre değişmekle birlikte 1430 lira ile 2 bin 300 lira aralığına yükseldi. Sınırlı ayni hak sahiplerine defaten yapılan yardımın miktarı da 3 bin 575 lira ile 5 bin 750 lira aralığına yükseldi.

Kaynak: t24.com.tr

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Maraton İzmir için geri sayım başladı
Maraton İzmir için geri sayım başladı
CHP’li Sındır, “Aydınlık bir Türkiye kadınlarımızın elinde yükselecek”
CHP’li Sındır, “Aydınlık bir Türkiye kadınlarımızın...

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()