Kani Beko'dan Genç İklim Aktivistlerine Destek

Genç iklim aktivisti GretaThunberg ve arkadaşlarının çağrısına acilen yanıt vermemiz gerekiyor. Bu çağrıya sessiz kalınamaz! Gençlere borçlu olduğumuz bu dünyayı bugünden daha kötü halde bırakmaya hakkımız yok.

25 Eylül 2019 - 11:47

İklim krizi her geçen gün derinleşirken atmosferdeki karbondioksit yoğunluğu bugün itibarıyla 410 ppm’i aştı. 350 ppm’den sonra küresel ısınmanın geri döndürülemeyeceği bilim insanlarınca defalarca ifade edilmesine rağmen liderler, sermayedarlar ve büyük ölçekli kirleticilerin yöneticilerinin etki doğurucu hiçbir adım atmıyor olması kabul edilemez.

Küresel ısınmaya yol açan etmenler konusunda her birimizin yapacakları olduğunu unutmadan, acilen harekete geçmeliyiz. Çevre yolları, hidroelektrik santralları, havaalanları, maden sahaları ve apartman tarlalarının yol açtığı çevre sorunlarıyla iklim değişikliğinin etkileri birbirlerinin etkilerini geometrik biçimde artırıyor. İklim değişikliğini, küresel ısınmayı durdurmak ve doğayı kendini yeniden iyileştirebilecek şekilde korumak için her tür katkıyı vermeye ihtiyacımız var.

Bu alanda atılacak adımlarda herkese sorumluluk düşmekte ve boşa geçirilecek zaman da kalmadı. Dünyamız bildiğimiz haliyle yaşamını sürdüremiyor. 138 yılın en sıcak 20 yılı 1997 sonrasında, en sıcak 10 yılı ise 2005 sonrasında yaşandı. Üstelik kıtasal buzullar da eriyor. Antarktika her yıl 120 milyar ton, Grönland ise her yıl 280 milyar ton kütle kaybediyor. Böyle giderse iklim temelli yıkım kaçınılmaz. Tüm insanlığı etkisi altına alacak büyük ölçekli felaketler başladı ve artarak devam edecek. Öyleyse bilimden, yaşamdan ve umuttan yana olanlar acilen bir araya gelmeli ve seslerini yükseltmeliler.

Bir Kızılderili atasözü der ki; son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde, beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak!

Eşiğinde olduğumuz o gün gelmeden, insanı ve doğayı merkeze koyan adımları atmalıyız. Ne bizlerin ne çocuklarımızın ne de onların çocuklarının geleceğinin daha fazla karartılmasına izin veremeyiz. Harekete geçmeliyiz. Geç bile kaldık. Ayağa kalkmalı ve sesimizi yükseltmeliyiz. Hemen şimdi!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buca’da mali disiplin sağlandı: 1 yılda 125 milyon TL borç ödendi
Buca’da mali disiplin sağlandı: 1 yılda 125 milyon TL borç...
Bayraklı'da salgınla mücadele raporu
Bayraklı'da salgınla mücadele raporu

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()