‘KADINDA SÖZ İZLERİ’ FOÇA’DA SAHNELENDİ

Foça’da, kadınları aşağılayan, ötekileştiren ve cinsiyetçi tüm ifadelere tepki olarak ‘‘Kadında Söz İzlerini Kabul Etmiyoruz Çöpe Atıyoruz !’’ isimli yürüyüşü düzenlendi.

09 Mart 2020 - 16:30

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile Foça Belediyesi öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe katılanlar, kadını ötekileştiren her türlü yerleşik ifadeye karşı tepkilerini gösterdiler.

Ellerinde taşıdıkları ‘Oğlanı doğuran övünsün, kızı doğuran dövünsün’, ‘eksik etek’, ‘kadının kazdığı kuyudan su çıkmaz’, ‘saçı uzun, aklı kısa’, ‘erkeğin elinin kiri’, ‘elinin hamuruyla erkek işine karışma’ vb. yazılı kartonları, yırtarak çöpe attılar.

Yürüyüşün tamamlandığı Demokrasi Meydanında konuşma yapan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz; ‘‘Uygarlık tarihimizde, yontma taş çağı 2 milyon yıl önce başlamış, iki taşı birbirine vurmayı ve ateşi kullanmayı 1 milyon yıl önce öğrenmişiz. Tunç devrinde tarımı, ilk çağda yazıyı kullanmışız. Medeniyet diye tabir ettiğimiz olguda, ilerleyişimiz devam ederken, toplumlarımızda cinsiyet rollerini kullanarak 1 milyon yıl geriye gitmişiz!
2020 yılında hala kadının çalışmasını tartışan, kılık ve kıyafetini yargılayan, dilinde namus gözünde kötülük olan zihniyete karşı savaş veriyoruz. Bunlar yetmezmiş gibi, bir de özlü sözlerle bu cinsiyetçi dili dinlemek zorunda kalıyoruz. Kadın üzerinden ifade edilmeye çalışan tüm bu sözleri asla kabul etmiyoruz. Eşitlik adına ilk olarak dilimizi düzeltiyoruz. Foça’dan tüm dünyaya kadındaki söz izlerini kabul etmediğimizi haykırıyor ve tüm bu sözleri sonsuza dek çöpe atmaya davet ediyoruz. Kadın ve Emek; dünyayı değiştiren bu iki temelin önünde saygıyla eğiliyor, hepinizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum.’’dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()