İKKB’den Ceza infaz Yasası'na sert tepki

İKKB Başkanı Serter: “Ceza İnfaz Yasası toplumsal düzende kadının istenmediğinin göstergesi”

17 Nisan 2020 - 11:06

Serter: “Ceza İnfaz Yasası kadını yok saymaktır”

 

Koronavirüs sebebiyle cezaevinde yatan mahkûm ve tutukluları kapsayan İnfaz Yasası’na sert tepki gösteren İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, çıkarılan yasada kadın katilleri, kadına şiddet uygulayan ve çocuk ve kadın tecavüzcüler, istismarcılar için çalışmaların yapılması kabul edilemez olduğunu söyledi.

İnfaz yasasında cinsel suçlar ve kadınlar için tehdit oluşturabilecek birçok suçun infaz kapsamına alındığını ifade eden Serter, infaz yasasının insanların aklında soru işareti yarattığını söyledi. Sosyal medyada Ceza İnfaz Yasası için pek çok tepkinin geldiğini ifade eden Serter, “Yeni infaz yasası ile açık cezaevindeki çocuk ve kadın cinsel istismarcılarının, katillerin, kadına şiddet uygulayan kişilerin hiçbir önlem alınmadan  izinli olarak salınması, kadınların daha da mağdur olmasına yol açacaktır. Bu yasa kadın katilleri ve istismarcıları kayırarak kadın ve çocuk sağlığını hiç düşünemeden alınmış ve bu yasa bizler için bir utanç tablosudur” dedi.

“İstismarı aklayacak yasa istemiyoruz”

Koronavirüs ile mücadele ederken bazı önlemlerin alınması gerektiğini ifade eden Serter, Ceza İnfaz Yasası toplumsal hassasiyete hiçe sayarak çıkarıldığını söyledi. Koronovirüs sebebiyle kadın şiddet olaylarının arttığını ve bu yasayla birlikte şiddetlerin artacağını ifade eden Serter, “Suçu sabit katilleri ve istismarcıları toplum içine salmak, toplumsal kuralları hiçe saymak demek. Kadının her gün mücadele etmek zorunda kaldığı bir ülkede bu ceza infaz yasası kadını yok saymaktır. Biz İKKB olarak ne çocuk istismarına ne de tecavüzü aklayacak bir yasa istemiyoruz” diye konuştu.

Virüsten salgınından dolayı şiddet artıyor

Cinayet, kadına yönelik şiddet, kadına ve çocuğa tecavüz, hırsızlık, uyuşturucu imal etmek ve ticaretini yapmak gibi suçlardan hüküm giyen 90 bin mahkûmun salıverilmesinin önünün açıldığını ifade Serter, sözlerini şöyle tamamladı: “Virüs salgınından dolayı insanların eve kapanmasının ardından kadına şiddet olayları artıyor. Bu yasa ile birlikte kadın ve çocuk şiddeti katlanarak artmaya devam edecek. Bu Ceza İnfaz Yasası kadın düşmanlığı beslemekle, kadına şiddeti arttıracak olması, toplumsal düzende onun istenmediğinin göstergesidir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()