Erdoğan gençlere seslendi: Devlete yüklenmek vahim bir hata

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu'nda açıklama yaptı.


Erdoğan gençlere seslendi: Devlete yüklenmek vahim bir hata

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) Genel Kurulu'nda açıklama yaptı.

 

Erdoğan'ın Genel Kurul'da yaptığı konuşmanın öne çıkan satırbaşları şöyle:

"Dünyanın en iyi sistem üreten 3 oda sisteminden biri haline geldiniz. Hedeflerinizi ve hayallerinizi gerçekleştirmek için önünüzü açtık. Geçen yıl TOGG'u birlikte hayata geçirdik. Bugün yollarımızı aşındıran binlerce TOGG'da sizin emeğiniz bulunuyor. 

 

Çeşitli sabotaj girişimlerine rağmen Togg’un ne kadar stratejik bir hamle olduğu bugün daha iyi anlaşılıyor. Yerli ve milli markamız Togg’la elektrikli araç sektöründe biz de varız dedik.

 

Yerli ve milli markamız TOGG ile elektrikli araç sektöründe biz de varız dedik. Daha emekleme safhasından itibaren projenin elini ayağını kırmak için çok uğraştırlar. Bugün Milli Savaş uçağımız KAAN ile ilgili neler söyleniyorsa, Türkiye'yi ekonomide bir üst lige taşımak için kimler devreye giriyorsa hepsine ve daha fazlasına elektrikli araç üretme sürecinde şahitlik ettik, ama biz kulak asmadık. 

 

Son 1 sene içinde ardı ardına yaşanan 3 seçim iş dünyamızı çok yordu. Başta Gazze krizi olmak üzere bölgemizde çatışmalar patlak verdi. Tek başına seçim gündeminin bile bürokrasiyi yavaşlattığı hakikattir. 31 Mart seçimlerinin geride bırakılmasıyla 4 yıllık seçimsiz bir döneme girmiş bulunuyoruz. Asıl meselelerimize daha fazla odaklanabileceğiz. Küresel ekonominin son 5-6 yıldır fırtınalı sulardan geçtiğini biliyorsunuz. Enflasyon ekonomiler için endişe unsuru olmaya sürdürüyor. Türkiye olarak küresel ekonominin genel seyrinden maalesef biz de olumsuz etkileniyoruz. Şahsi ikbalimiz için ülkemize ve milletimize ilave yük oluşturacak hiçbir adım atmadık atmayacağız. Depremin etkilerine rağmen ihracatta 255,4 milyar dolara ulaşarak cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık.

 

Ekonomi programımızın neticelerini çeşitli alanlarda görmeye başladık. Ekonomimiz istihdam oluşturmaya devam ediyor. İşsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesine geriledi. Orta Vadeli Program ve 12. Kalkınma Planı ile gelecek 5 yıla ait yol haritamızı belirledik. Son 11 aydır da bu yol haritasını harfiyen uyguluyoruz.

 

31 Mart seçimlerinde sandıkta bedel ödeme pahasına  kararlı duruşumuzu bozmadık. Bugün bize serzenişte bulunanlar yarın hayır dua edeceklerdir. 

 

Ekonomi programımızın neticelerini çeşitli alanlarda görmeye başladık. Geçen seneyi yüzde 4,5 gibi tahminleirmizinde üzerinde bir büyüme ile kapadık. Bu oranda Avrupa'da 1., OCD ülkelerinde 2. G20'de ise 4. olduk. 2023 yılında milli gelirimiz 1 trilyon 119 milyar dolara, kişi başına gelir ise 13 bin 110 dolara çıktı. 

İhracatta 255,4 milyar dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık. Turist sayısı ise yıllık yüzde 11,1 artışla 57,1 milyonu, truzim geliri ise yüzde 16,9 artışla 54,3 milyar doları buldu. 2024 yılında ise hedefimiz 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar truzim gelirini yakalamaktır. 

 

İstihdam açıklaması

Mart ayında istihdam 32,6 milyon kişiye ulaşırken, işsizlik oranı yüzde 8,6 seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle işsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesine geriledi. 

 

Genç işsizliğinin yüksek seyrettiği ortamda, özel sektörümüzün personel bulamamaktan şikayet etmesi bir sorun olduğunu gösterir. Özel sektör eleman eksikliğinden daralmaya giderken istihdam kapısı olarak devlete yüklenilmesi vahim bir hatadır.

 

"Rezervlerimiz 127 milyar dolar seviyesine yükseldi"

Ülkemizin risk primi giderek düşüyor. Rezervlerimiz 127 milyar dolar seviyesine yükseldi. Kamuda harcama kontrol ve kesintileriyle tasarrufu artırıyoruz. Yapısal reformları hızlandırıyoruz.

 

"Kamuda tasarruf sadece 3 yıllık değil"

Bizim yeraltı zenginliklerimiz yok, gelirlerimizi artırmak için daha çok çalışmalıyız. Harcanan her kuruşun hesabını soran bir bakış açısını egemen kılıyoruz. Son dönemde israf görüntülerinin de önüne geçmeyi arzu ediyoruz. Tasarruf tedbirleri bütün kamuyu kapsıyor. Tedbirlere istisnasız olarak tüm kamu uymalı. Kamuda tasarruf sadece 3 yıllığına değil.

 

Son dönemde israf görüntülerinin de önüne geçmeyi arzu ediyoruz. Kimse bizden kul hakkının yenilmesine sessiz kalmamızı bekleyemez. 31 Mart'tan sonra özellikle muhalefet belediyelerinde yaşanan eş dost akraba atamalarının mahşeri vicdanda nasıl yaralar açtığını ibretle takip ediyoruz. Gençlerimiz bu kayırmacılık vakalarından rahatsız oluyor. Bu skandallara artık bir dur denilmesi gerekiyor. Bir göreve seçilmiş olmak orayı kimseye bn,ir akraba çiftliğine dönüştürme hakkını vermez. Buralar birileri için arpalık değil ülkeye ve millete hizmet vasıtalarıdır."