İran, İsrail’e saldırdı | İran Cumhurbaşkanı Reisi: “Saldırı meşru müdafaa”

İran, İsrail’e karşı insansız hava araçları ve balistik füzelerle saldırı başlattı. İsrail Savunma Güçleri sözcüsü Avichay Adraee, İran’ın gönderdiği İHA ve füzelerin birçoğunun ülke topraklarına ulaşmadan etkisiz hale getirildiğini söyledi. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkenin İsrail’e yönelik saldırısının meşru müdafaa olduğunu söyledi.


İran, İsrail’e saldırdı | İran Cumhurbaşkanı Reisi: “Saldırı meşru müdafaa”

Dünyanın gözü İsrail ile İran arasındaki gerilimdeyken İran, İsrail’e İHA saldırısı başlattı. İran’ın İsrail’e 300’ü aşkın İHA, karadan karaya füze ve seyir füzesi gönderdiği aktarıldı. İHA’ların bazıları, İngiliz ve Amerikan savaş uçakları tarafından Suriye ve Ürdün üzerinde etkisiz hale getirildi.

Son verilere göre İran, İsrail’e 185 İHA, 110 karadan karaya füze ve 36 seyir füzesi gönderdi.

Resmi rakamlara göre gönderilen füzelerin yüzde 99’u İsrail ve müttefik devletleri tarafından havada etkisiz hale getirildi. Birçok İHA’nın Irak-Suriye sınırında düşürüldüğü aktarılırken Ürdün de hava sahasına giren İran İHA’larını etkisiz hale getirdi.

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, saldırı sonucu bir kız çocuğunun yaralandığını açıkladı. Ayrıca İsrail’in güneyindeki bir askeri tesiste “ufak çaplı hasar meydana geldiğini” aktardı. Hagari, İsrail’in güneyinde bulunan Nevatim Hava Üssü’ndeki patlama sonrası sadece altyapıda küçük hasarların meydana geldiğini söyledi.

İran, Fransa, İngiltere ve Almanya Büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırdı

İran, Tahran’daki Fransa, İngiltere ve Almanya Büyükelçilerini “İsrail’in İran aleyhine girişimleri karşısındaki tutumlarına tepki olarak” Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

 İngiliz Büyükelçi Simon Shercliff, Fransız Büyükelçi Nicola Resch ve Alman Büyükelçi Hans Udo Muzel Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada büyükelçiliklerin İsrail’in girişimlerine karşı sorumsuzca davrandığının altı çizildi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi: “Saldırı meşru müdafaa”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya verdiği demeçte ülkenin İsrail’e yönelik saldırılarının “meşru müdafaa” olduğunu söyledi.

Reisi ayrıca ülkesine yönelik herhangi bir saldırıya karşı daha sert tavırlar alacaklarının da altını çizdi.

Netenyahu-Biden görüşmesi

İran’ın saldırılarının başlamasının ardından İsrail’de savaş kabinesi bir araya geldi. İsrail Başbakanlığı’na ait resmi X hesabından yapılan paylaşımda savaş kabinesinin sonunda İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın görüştüğü belirtildi.