"Fotoğraf Yolcusu" Izmir'den yola çıktı

‘Fotoğraf Yolcusu: Hollanda, Gürcistan, Romanya 2017’ sergisi, İzmir Mimarlık Merkezi’nde, davetlilerin yoğun katılımıyla açıldı. Bir yıl boyunca üç ülke gezip fotoğraflayan, on altı fotoğrafçının sayısız karesi arasından, titiz bir elemeyle seçilen fotoğraflar, sanatseverlerin beğenisini kazandı.

17 Ocak 2018 - 00:04

Fotoğrafçı ve restoratör Mehmet Yasa ile Celsus Seyahat’in sahibi İlkay Yasa tarafından, geçtiğimiz yıl kurulan  ‘fotoğraf ve seyahat’i bir arada sunan oluşum, kısa sürede pek çok fotoğraf meraklısının tercihi oldu.  Fotoğrafçıların, dünya festivallerinden, Unesco Dünya Mirasına giren bölgelerden, mimari başyapıtlardan, doğal ve bakir coğrafyalardan, etnik ve yerel unsurlardan etkilenerek fotoğraf ürettiği gözlendi. 
Fotoğraf Yolcusu ekibi ilk gezisini Nisan 2017’de Hollanda’ya düzenledi. Modern mimarinin başkenti Rotterdam’ı, Keukenhof Lale Bahçelerini ve Amsterdam’daki çılgın Kral Günü Festivalini fotoğrafladı. Ekip ikinci gezisini Gürcistan’a gerçekleştirdi. Gezginler, Kafkasların dev kuleleriyle ünlü Svaneti bölgesinde tarihin ve doğanın etkileyici güzelliklerini kadrajlarına aldıktan sonra başkent Tiflis’te ışığın peşine düştü. Son gezilerinde Romanya’nın çok da bilinmeyen Maramureş bölgesini keşfeden ekip UNESCO listesine girmiş ahşap kiliseleri, yerel yaşamı ve kültürel dokuyu görüntüledi. 
Fotoğraf Yolcusu oluşumunun kurucusu Mehmet Yasa yaptığı açılış konuşmasında, Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan’a teşekkür ederek, bir fotoğraf hediye verdi. Yasa, ‘Her seyahatimiz, yeni katılımlarla zenginleşti. Katılımcılar, yeni kültürler, yeni insanlar tanırken, fotoğraf pratiğini arttırdı. Aklına takılan sorulara yanıt buldu. Birlikte çekim yaparken yanındakinin tecrübesini gözlemledi. Birbirinden güç aldı. Fotoğraf, 2018 yılında, bir sonraki durakta, yeni yolcularını bekliyor!’ diyerek tüm fotoğraf severleri bu yolculuğa davet etti. Sergi 5 Şubat tarihine kadar  gezilebilir.
Sergide Yer Alan Fotoğrafçılar :
Ayrin SEVİN
Ayşegül ÇETİNKALP
Burcu YÜCEŞEN
Filiz ÜSTEL
Kemal ŞENDİKİCİ
Liane BENCUYA
Mehmet YASA
Serap TEKELİ ÖZDEN
Serkan GÜMÜŞ
Stella MAKRI
Stratis TSOULELLIS
Suzan ÖZGÜ
Ramazan EMİROĞLU
Rıdvan HOŞGÖR
Umut KANTARCI
Veyis POLAT

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Barosu Tren Faciasının Takipçisi Olacak
İzmir Barosu Tren Faciasının Takipçisi Olacak
Göz Göz Taraftarını Yine Güldüremedi
Göz Göz Taraftarını Yine Güldüremedi

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()