Finlandiya Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye açıklaması

Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, Türkiye'nin iadesini istediği kişiler hakkında 'Hukuk önünde siyasi kararlar, yargının işleyişini etkileyemez' dedi.

22 Mayıs 2022 - 15:15

Finlandiya'nın NATO'ya üyelik süreci ve Türkiye ile ilişkileri üzerine değerlendirmelerde bulunan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, NATO'ya üyelik sürecinde ortaya çıkan sorunların çözülebileceği konusunda iyimser olduğunu ancak söz konusu sürecin biraz zaman alacağını söyledi.

Finlandiya'da bulunan PKK bağlantılarının daha yakından izleneceğine dair Türkiye'ye güvence verilebileceğini söyleyen Haavisto, "Türkiye'ye kesinlikle bu tür garantiler verilebilir. PKK, Avrupa'da terör listesinde yer alan bir örgüt. Finlandiya topraklarında herhangi bir terör faaliyetine zemin hazırlamamak için üzerimize düşeni yapmamız önemlidir" dedi.

Haavisto, Türkiye'nin Finlandiya'dan iadesini istediği kişiler hakkında ise ülkesindeki hukuk mevzuatına göre hareket edileceğini dile getirerek  "Bu süreç hukuk mevzuatımıza göre uygulanıyor. Hukuk önünde siyasi kararlar, yargının işleyişini etkileyemez. Bu bizim için temel bir ilkedir" dedi.

Bu haber 74 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sedat Peker'den Mehmet Cengiz ve Mesut Yılmaz paylaşımı
Sedat Peker'den Mehmet Cengiz ve Mesut Yılmaz paylaşımı
Demirtaş'tan HDP'ye: Türkiye açılımı yapmak zorundayız
Demirtaş'tan HDP'ye: Türkiye açılımı yapmak zorundayız

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()