Esnaf sokağa indi

İstanbul' da Kadıköy Esnaf Dayanışma İnisiyatifi, yaptığı basın açıklamasıyla koronavirüs sürecinde esnafın yaşadığı sorunlara çözüm üretilmesi çağrısında bulundu. Açıklamada kira ödemelerinin durdurulması, stopaj vergilerinin iptal edilmesi ve faturalardaki vergilerin silinmesi başta olmak üzere 5 temel talep sıralandı.

24 Kasım 2020 - 22:26

Kadıköy Esnaf Dayanışma İnisiyatifi, koronavirüs sürecinde esnafın karşı karşıya kaldığı sorunlara ilişkin Kadıköy Bahariye’de bir basın açıklaması yaptı.

BirGün' ün haberine göre, Koronavirüse karşı önlem almanın kaçınılmaz olduğunu ifade eden inisiyatif, bununla birlikte uygulanan kısıtlamalarda her kesimin ekonomik koşullarının düşünülmesi gerektiğini belirtti.

“Yıllarca vergilerini vermiş esnafların hayatta kalması imkânsızlaşmış çalışanlar yoksulluğa ve açlığa itilmiştir” denilen açıklamada, eskisi kadar iş yapılamayan bu süreçte fatura, vergi ve kiraların çığ gibi büyüdüğü vurgulandı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bu virüs yüzünden ölmek istemiyoruz. Devlet bize bir yol göstermelidir. Yapılan nakdi ücret destekleri çalışanlara yetmemekte, bizlere verilen ise bırakın 1 ayı 15 günlük kapalı dükkan giderlerini bile karşılamamaktadır. Neredeyse 1 yıla yaklaşmış bu süreçte dayanma gücümüz artık kalmamıştır. Ciddi bir işsizlik ordusu büyümesi şayet tedbir alınmaz ise kaçınılmaz olacaktır.”

‘YASAL DÜZENLEME YAPILMALI’

Esnafın durumuyla ilgili çözüm üretilmesi gerektiğini kaydeden inisiyatif, bu konuda şu önerileri sıraladı:

* Kira ödemeleri durdurulmalıdır. Sadece dükkan değil nakdi ücret desteği alan herkesin ev kirası ödemeleri de durdurulmalıdır. Mecliste pandemi sürecinde kira bedellerinin indirilmesine dair yasal düzenleme yapılmalıdır.

* Stopaj vergileri iptal edilmelidir.

* Pandemi dönemi boyunca ortaya çıkan bütün vergiler silinmelidir.

* Elektrik, su, doğalgaz gibi faturalardaki vergiler kaldırılmalıdır.

* Esnafa sıfır faiz ile bir yıl ödemesiz gider karşılama kredisi verilmelidir.

Açıklama şu sözlerle son buldu:

“Bu tedbirler alınmakta ne kadar geç kalınırsa yaraların sarılması da o kadar imkansızlaşacaktır. Bugüne kadar devlete vergi verenlerin bugün artık devletten destek görmesi zamanı gelmiştir. Bu süreci hep beraber atlatalım. Sağlıklı günlerde tekrar buluşalım. Tekrar ediyoruz ölmek de batmak da istemiyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çiğli Belediyesi’nden Çocuk Hakları Mücadelesine Uluslararası Destek
Çiğli Belediyesi’nden Çocuk Hakları Mücadelesine Uluslararası...
CHP'li Beko, atanamayan odyometristlerin sorunlarını Meclis'e taşıdı
CHP'li Beko, atanamayan odyometristlerin sorunlarını Meclis'e...

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()