Enis Berberoğlu, Musa Farisoğulları ve Leyla Güven'in vekilliği düşürüldü

Cezaları onanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in TBMM Genel Kurul’da milletvekillikleri düşürüldü.

04 Haziran 2020 - 16:52

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun parlamento üyeliği TBMM Genel Kurul'nda hakkında kesinleşen yargı kararının yaklaşık 2 yıl sonra okunmasının ardından sona erdi.

Milletvekilliği düşen Berberoğlu hakkında eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım döneminde kararın okunmaması yönünde bir teamül bulunuyordu.

Berberoğlu hakkındaki yargı kararı 20 Eylül 2018 tarihinde kesinleşirken yaklaşık 2 yıldır partiler arasında oluşan teamül gereği okunmuyordu.

Berberoğlu ile birlikte HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında da kesinleşen yargı kararları okunarak vekillikleri düşürüldü. Genel Kurul'da yaşanan bu gelişmeyle 27. dönemde ilk kez milletvekilliği düşürülmüş oldu.

3 vekilin milletvekilliğinin düşürülmesi CHP ve HDP'li vekiller tarafından protesto edildi.

Kürsüye çıkan HDP'li Meral Danış Beştaş, "Derdinnizi gayet iyi biliyoruz. Bu iktidar darbecidir. Bu iktidar hukuku, insanlığı esas almıyor. Bu iktidarın halk iradesiyle hiçbir işi kalmamıştır. Bize gönderdiğiniz kararlar KCK davasından Leyla Güven ve Musa Farisoğlulları ceza aldı. O davada ceza veren hakim ve savcılar FETÖ'den içerideler. FETÖ ile mücadele ediyoruz demeyin. En iyi esin kaynadğınız FETÖ'cülüktür, kumpastır' dedi.

 

Vekillerin sosyal medyadaki tepkileri şöyle:

Kaynak: istanbulgerçeği

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AVRUPA ŞAMPİYONASI EFES SELÇUK PAMUCAK SAHİLİ’NDE
AVRUPA ŞAMPİYONASI EFES SELÇUK PAMUCAK SAHİLİ’NDE
Başkan Koştu’dan dedektif gibi çalışan zabıtaya ödül
Başkan Koştu’dan dedektif gibi çalışan zabıtaya ödül

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()