CHP Milletvekili Bayır, "Tepkiler sonuç verdi, AKP geri adım attı"

03 Aralık 2021 - 10:14

Mecliste görüşülmekte olan ve limanların işletme sürelerinin kırk dokuz yıllığına uzatılmasını öngören teklifle ilgili konuşma gerçekleştiren Sanayi ve Ticaret komisyonu üyesi CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, AKP sıralarına yüklenerek, ‘’Bu teklifin mantıklı bir yanı yoktur, derhal geri çekilmeli’’ dedi. Muhalefetin yoğun tepkilerinin ardından, AKP Grubu, tartışmalı maddeyi geri çekti.

Anayasaya Aykırıdır

287 sıra sayılı kanun teklifi görüşmelerinin en tartışmalı maddesi olan ve limanların işletme sürelerinin kırk dokuz yıllığına uzatan madde Sanayi ve Ticaret Komisyonunda yaşanan tartışmalara rağmen geçen hafta komisyondan geçmiş ve bu hafta genel kurula inmişti. Gösterilen yoğun tepkilerin ardından ve meclisteki aleyhteki konuşmaların ardından AKP grubundan hamle geldi ve maddeyi geri çekti. Maddenin yaratacağı sorunlara ilişkin mecliste konuşma yapan Bayır, ’’İhaleye girmeden, şirketler davet edilmeden yapılacak bu uygulama; eşitlik ilkesi ile bağdaşmamakla birlikte, Anayasaya da aykırılık taşımaktadır. Hiçbir siyasi erkin; stratejik açıdan önem taşıyan, kamu malı olan limanları, Katarlılara veya 5’li yapıya, babasının malıymış gibi vermeye hakkı yoktur. Onlar size dedenizden miras kalmadı. Onlar halkın malıdır’’ demişti.

Hatadan Dönüldü

 

Muhalefetin yoğun tepkilerinin ardından maddenin geri çekilmesi ile ilgili konuşan Bayır, ‘’2027’de, 2028’de sözleşmesi bitecek olan Hopa ve Antalya limanlarını 49 yıllığına, ihalesiz bir biçimde aynı firmalara verilmesini öngören bir kanundu. Bunların içinde daha bitmemiş olan Çeşme, Mersin, İskenderun, Marmaris gibi limanlarımız da vardı. Ortada anlaşılması güç bir durum vardı. Bitimine daha yıllar varken, extra bir süre neden eklenme ihtiyacı hissediliyordu? Bunda ülkemizin ne çıkarı vardı? Amaç neydi? Bu soruları sorduk ve mantıklı hiçbir cevap alamadık. CHP Grubu olarak bu maddeye ret oyu vereceğimizi bildirdik. AKP Grubu yaptığı yanlışı görmüş olacak ki, hatadan döndü. Siyaset ben yaptım oldu anlayışı ile yapılmamalı. Uyarılarımız dikkate alarak ve teklifin geri çekilmesinde imzası olan herkese teşekkür ederim’’ dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tekel bayilerinden yeni karar: Dondurma satmıyoruz
Tekel bayilerinden yeni karar: Dondurma satmıyoruz
AKP'nin gizlediği sözleşmeye ilişkin açıklama: 'Artık elimizde!'
AKP'nin gizlediği sözleşmeye ilişkin açıklama: 'Artık...

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()