CHP’li Polat’tan 1 Mayıs mesajı

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

30 Nisan 2020 - 13:33

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, 1 Mayıs İşçi Bayramı sebebiyle mesaj yayımladı. Evde kal çağrılarına rağmen işçilerin sokakta çalışmak zorunda olduğunu belirten Polat, “Dünyanın dört bir yanındaki emekçiler ve ezilen sınıflarla, mücadele ve dayanışma inancı ile alanlarda olamasak da fikirlerimizle bir arada olacağız. Demokrasinin olduğu, ekmeği adil bölüştüğümüz bir geleceğe ulaşma yolunda tüm emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum” dedi.


SALGINI VE DÜZENİ HEP BİRLİKTE YENECEĞİZ

Emeğin en yüce değer olduğunu vurgulayan Polat, “İşçiler en ağır şartlarda sömürülmeye ve ölüme mahkûm ediliyor. Zaten yoksullukla mücadele eden emekçilerimizin üzerindeki yük, salgın sürecinde ülkenin ekonomik olarak yönetilememesinin getirdiği zorluklarla katlanmış durumda. Birçok fabrika üretimi sürdürmekle birlikte, yeterli önlemi almadığı için emekçilerimiz salgınla da mücadele etmek durumunda kalıyor. 3-4 günlük sokağa çıkma yasaklarında bile emekçilerimiz çalışmak zorunda.  Covid-19 salgının getirdiği ekonomik kriz ile birlikte çok sayıda çalışan yurttaşımız işsiz kaldı. İşten çıkarmaların yasaklandığı belirtilerek ücretsiz iznin yolu açıldı. Yurttaşlarımız aylık 1177 lira ile açlığa mahkûm edilirken, AKP iktidarı işçilerin üzerinden kazandığı paralarla şatafatlı sofralarda yaşamaya devam ediyor. Yaşadığımız bu zor süreçte bile evde kal çağrıları yapılırken işçiler ekmeği ulaştırmakta, sokakları temizlemekte ve en temel ihtiyaçlarımız noktasında her zaman yanımızdalar. Covid-19 salgınını ve bu adaletsiz düzeni işçilerin inancı ve emeğiyle hep birlikte yeneceğiz” diye konuştu.

FİKİRLERİMİZLE BİR ARADAYIZ

Dünyada yaşanan krizlerin bedelini her zaman işçilerin ödediğini belirten Polat, “Ekonomiyi yönetememenin faturası her zaman işçilere kesiliyor. Taşeron sistemi kaldırıldıktan sonra işçilerin 30 Haziran’da çalıştığı kurumlarla imzalaması gereken toplu sözleşme salgın sebebiyle 3 ay uzatıldı. Özlük hakları iyileştirilmeyen işçiler 3 ay daha açlığa ve sefalete maruz bırakıldı İSİG raporuna göre, 2019'da en az 1736 işçi iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdi. Belki basit iş güvenliği tedbirleriyle bu yurttaşlarımız hayatta olabilirlerdi. Bu iş cinayetlerinden 67’si çocuk işçi. Düzen ve iktidar insanca bir yaşama izin vermeyerek, işçilerin alın terini sömürmeye devam ediyor.  Geçmişte üretime katılarak yıllarca emek harcamış EYT’liler bugün haklarını alamıyor. Üretimin her anında katkısı olurken hakları gasp edilen işçiler için 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü bu yılda her zamankinden daha anlamlı ve tarihsel bir şekilde yaşayacağız. Dünyanın dört bir yanındaki emekçiler ve ezilen sınıflarla, mücadele ve dayanışma inancı ile alanlarda olamasak da fikirlerimizle bir araya olacağız. Demokrasinin olduğu, ekmeği adil bölüştüğümüz bir geleceğe ulaşma yolunda tüm emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özdemir,
Özdemir, "Sağlığı korumak doğal olarak hepimizin önceliği...
Anestezi teknikerleri resmi görev tanımı ve kadro istiyor!
Anestezi teknikerleri resmi görev tanımı ve kadro istiyor!

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()