CHP'Lİ POLAT “ÖLDÜREN İLAÇ MI İHMAL Mİ ?”

İkinci İlaç krizi: Facianın önüne Whatsapp konuşmaları ile geçilmiş!

29 Ocak 2020 - 14:42

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, hastanede tedavi olan yurttaşların “Propofol” etken maddeli “Dormofol” jenerik isimli ilaç nedeniyle hayatını kaybedip yoğun bakıma kaldırılmasını Meclis gündemine taşıdı. Polat, “Büyük bir facianın önüne doktorlar kendi aralarında kurdukları Whatsapp gruplarıyla geçmiş.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat,Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Polat, “Doktorlar Whatsapp gruplarından konuşarak facianın önüne geçiyor. Sağlık Bakanı’nın bu ilaçtan dolayı Isparta dışında başkaillerde ölen yada etkilenen vatandaşlarımız var mı? Sorusuna cevap vermesi gerekiyor.” diye konuştu.

“ÖLDÜREN İLAÇ MI İHMAL Mİ ?”

Hastaların tedavi olmak için girdiği hastanelerden son zamanlarda mağdur olarak çıktığını belirten Polat, “Kırıkkale’deyapılan iğne sonrası 36 hasta görme kabiliyetini kaybetti. Ege Üniversitesi’nde aynı kişiden organ alan 3 yurttaşımız hayatını kaybetti. Isparta’da “Propofol” etken maddeli “Dormofol” jenerik isimli ilaç nedeniyle bir kişi hayatını kaybederken, başka bir hastanın ise yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Olay Isparta’da yaşandıktan sonra doktorlar çok büyük bir facianın önüne kendi aralarında haberleşmek için kurduğu Whatsapp gruplarıyla geçiyorlar. Birbirlerine ilacın kullanılmaması yönünde uyarılarda bulunuyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın konu ile ilgili açıklama yapması gerekiyor. Türkiye’de bu ilaçtan başka ölen ya da etkilenen var mı? Söz konusu ilaçla ilgili ölümler, içerisindeki etken maddeden mi yoksa saklama koşullarından mı kaynaklanıyor? Bu konu ile ilgili soruşturma başlatılarak sorumlularının ortaya çıkarılması gerekiyor.” dedi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI KAMUOYUNU AYDINLATMALIDIR”

Yurttaşların hastanelere ve doktorlara bakış açılarının değiştiğini söyleyen Polat, “En hassas konulardan ve temel ihtiyaçlardan biri olan sağlık ve sağlık sektöründe bu kadar dikkatsiz hareket edilmesi insanların hastanelere bakış açılarını değiştiriyor.  Sağlık sektöründe yaşanan krizin yeterince önlem alınmamasından kaynaklandığını görüyoruz. Yaşanan olaylarla ilgili hastane ve Sağlık Bakanlığı konu ile ilgili bilgi vermekten kaçınıyor. İlaçların uygun saklama koşullarında muhafaza edilmediği ve tek bir hastaya uygulanması gereken ilaçların bekletilerek başka hastalarda da kullanıldığı ortada. Bu konuda yeterli bir denetlemenin olmadığını görüyoruz. Bir an önce yapılan soruşturmaların sonucu kamuoyu ile paylaşılmalı ve olaylarda ihmali olanlar gereken cezayı almalıdır.” diye ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Korona tedavisi için onay geldi
Korona tedavisi için onay geldi
Büyükşehir'den minibüs esnafına destek
Büyükşehir'den minibüs esnafına destek

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()