CHP'Lİ POLAT “GIDA DENETİMLERİNDE 4 YILDA 36 MİLYON TL PARA CEZASI KESİLDİ”

CHP İzmir Milletvekili ve YDK Üyesi Mahir Polat’ın İzmir’deki gıda denetimleri hakkında verdiği soru önergesine Tarım ve Orman Bakanlığından yanıt geldi. Polat, “Gıda denetimlerinin artırılması halk sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.” dedi.

28 Ocak 2020 - 13:39

Polat “Sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmak herkesin hakkıdır.Gıda güvenliği ve kalitesi içinmalzemelerin birincil üretim aşaması da dâhil olmak üzere üretim, işleme ve dağıtım aşamalarında hijyenik şartları gözeterek, gıda denetim ve kontrol hizmetleri halk sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Halk sağlığını tehlikeye atacak,gıdada zararlı özelliğe yol açacak herhangi bir işlem uygulanamaz.Sağlık denetimlerinin artırılması, ilk üreticisinden tüketiciye gidinceye kadar olan süreç bu bakımdan büyük önem taşıyor. İzmir İlinde 2019 yılında gıda denetimleri kapsamında pazar yerleri ve kantinlere yapılan denetimlerde dahil olmak üzere denetimlerde; 1.079 adet idari para cezası ve 20 işletme için faaliyetinin durdurulması kararı uygulanmış, yapılan gıda denetimleri sırasında alınan numuneler sonucunda 215 numune olumsuz olarak sonuçlanmıştır. Son dört yılda 6.192 adet idari işlemde toplam 36.630.812 TL idari para cezası uygulanmıştır. Yapılan gıda denetimlerinin sıklaşması ve halk sağlığını tehlikeye atan kişi ve işletmelere de en ağır cezaların verilmesi ve uygulanması, toplum sağlığı açısından elzemdir.” Dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()