CHP’Lİ BAKAN: ASKERLERİMİZE TETKİK YAPILDI MI?

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün Gaziemir’de bulunan Süleyman Önder Kışlası’nda içme suyu kuyusunda koliform, arsenik, demir ve nikele rastlaması Meclis gündemine taşındı.

07 Mayıs 2020 - 11:25

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, verdiği yazılı soru önergesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bir dizi soru yöneltti. CHP’li Bakan, “Türkiye’nin üstüne titremesi gereken kışlalarımızda belli ki bazı güvenlik zaafiyetleri ortaya çıkmış. Koronavirüs salgınının ülkemizi tedirgin ettiği bir dönemde vatan savunmasına gönderdiğimiz evlatlarımız risk altına giriyor. Süleyman Önder Kışlası’nda meydana gelen bu olayda askerlerimiz arsenike maruz kaldılar mı? DSİ bir çalışma yapmış ancak yetkili diğer kurumların bir çalışması var mı? Kamuoyu acilen bilgilendirmedi,” dedi.

 

Sadece DSİ’nin müdahale ettiğini biliyoruz

CHP’li Bakan DSİ’nin bulgulardan sonra içme suyu kuyusunun bulunduğu alana hızla müdahale ettiğini ve bir dizi önlemler alındığını belirtti. Bakan, “Resmi Gazete’de de yayınlanan müdahale kararı oldukça yerinde ancak Bakanlığın, Milli Savunma Bakanlığı’yla birlikte bir dizi başka uygulamada da bulunması gerekiyor. Koliform, arsenik, demir ve nikelin içme suyu kuyusundan taşındığı başka alanlar var mı, bu çok önemli. Bakanlığı şeffaf olmaya çağırıyoruz,” dedi.

 

Askerlerin durumu

 

Bakan yazılı soru önergesinde Pakdemirli’nin yanıtlamasını istediği pek çok soru yöneltti. Soru önergesinde “İçme suyu kuyusu ne kadar süredir kullanılmaktadır? Süleyman Önder Kışlası’nın suyun taşındığı askeri bölümlerinde ve sosyal donatı alanlarında koliform, arsenik, demir ve nikele rastlanmış mıdır? Kışlada askeri eğitim alan askerlerimize bir tetkik yapılmış mıdır?” denildi.

 

Ne olmuştu?

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Süleyman Önder Kışlası içme suyu kuyusunda yaptığı araştırmada suda koliform, arsenik, demir ve nikele rastlanılması üzerine kuyu ve çevresini kullanıma kapatmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Borsa İstanbul'un yüzde 10 hissesini alan Katar 200 milyon dolar ödeyecek
Borsa İstanbul'un yüzde 10 hissesini alan Katar 200 milyon dolar...
Yasakların ayrıntıları belli oldu
Yasakların ayrıntıları belli oldu

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()