"Bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18. MÜSİAD EXPO Fuarı'nda açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası'nın faiz artırımına ilişkin konuşan Erdoğan, "Bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin farkındayız" yorumunda bulundu.

20 Kasım 2020 - 15:00

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, 18. MÜSİAD EXPO Fuarı' nda  Merkez Bankası'nın faizi artırma kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, "Bazen acı ilaçları içmek gerekiyor, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.


 

"Hepimize görevler düşüyor. Hepimizin yapması gereken fedakarlıklar var. Hazine ve maliye bakanlığımız merkez Bankamız ile özel sektörümüz bundan sonra daha güçlü bir şekilde çalışacaklardır. Hem ekonomik politikalarımızı tahkim edecek hem demokrasi ve özgürlüklerimizin çıtasını yükseltecek hem de milletimizin günlük hayatında rahatlamaya yol açacak hazırlıklar içindeyiz.

Gerekirse bu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Dünkü yapılan faiz artırımı kararını bu çerçevede değerlendiriyorum. Ülkemizi faiz, enflasyon, kur sarmalından çıkarmak zorundayız. Aksi halde bedel ödemek durumunda kalırız. Faiz sebeptir. Enflasyon neticedir. Bunu böyle bilelim."

Yeni Yargı Paketi

Yeni yargı paketinin hazırlık aşamasında olduğunu ve kısa süre içinde Meclis'e getireleceğini söyleyen Erdoğan, "Yeni reformlar için hazırlıklar yapıyoruz. Yeni bir yükseliş dönemine sokmakta kararlıyız. Yeni yargı paketleri ile ilgili hazırlıklar sürüyor, kısa sürede Meclis'e getireceğiz" ifadelerini kullandı.

R. Tayyip Erdoğan' ın konuşmasının başlıca bölümleri şöyle: 

"Hedeflerimize ulaşmak için iş Dünyamızdan ve vatandaşlarımızdan somut destek taleplerimiz var. Varlık barışıyla ilgili adımı attık. Her şeyden önce yurt dışındaki tasarruflarımızı mutlaka ülkemize getirmeliyiz. Gerek yurt dışı gerek yurt içinde yastık altı neyiniz varsa bunları kesinlikle herhangi bir sorguya tabi olmadan kayıt altına almamız ülkemiz ve bütün girişimcilerimiz için yeni bir ufuk sağlayacaktır. Derdimiz şu: paran mı var, üretim, yatırım, üretimle birlikte ihracat. Ve bu dörtlü mekanizmayı çalıştırdığımız zaman hep birlikte ayağa kalkacağız.

Milletimizin ve yatırımcıların Türk Lirasına güvenlerini artırarak mevduatlardaki döviz ağırlığının kazanmasını sağlamalıyız. Cari açığa yol açmayan yurt içi tasarruflardan ve yurt dışından gelen kaynaklarla finansa edilen bir büyümenin peşindeyiz. Türkiye'ye güvenen herkesin kazanacağı bir yatırım iklimi oluşturuyoruz. Bu kapsamda özellikle üretim ve ihracatın ana aktörleri olan kuruluşlarımıza çok önemli görevler düşüyor.

Eğer bir ülkede MÜSİAT temsilciliği açılmış ve bizim oradaki ihracatımız 10'a katlanmamışsa ortada bir sorun var demektir. Eğer bir yerde bizim ticaret temsilciliğimiz faaliyete geçmiş ve bizim oradaki ihracatımız katlanarak artmamışsa ortada bir eksik var demektir.

Bu manzara bize üretim ve ihracat kurumlarımızın güçlerini birleştirmeye ihtiyaçları olduğu mesajı veriyor. İnşallah yeni dönemde hepimizi mutlu edecek iş birliğine dayalı bir çalışmayı tesis edeceğiz.

İş yapmak için görüşmek, karar vermek, anlaşmak, sonrasındaki süreçleri yürütmek yüz yüze gelemden online şekilde yapılabiliyor. Bu yöntemin salgın sonrasında da yaygın şekilde kullanılacağı anlaşılıyor. Burada nemli bir sorun da çözülmesi gerekiyor. Yüzü yüze gelmeyen fiziki inceleme ve kontrol yapamayan alıcı ile satıcı arasındaki güven ilişkisinin nasıl tesis edileceğidir. Bu konuda TÜSİAD ve MÜSİAD gibi kurumlarımıza çok önemli görevler düşüyor. Şayet bunu sizler yapmazsanız dışarıdan birileri benzer mekanizmaları kurar sizler de bedelini ödeyerek o hizmeti almak zorunda kalırsınız. Biz Türkiye'nin gücüne, potansiyeline, geleceğine inanan herkesle birlikte bu yolda yürümeye hazırız. Küresel ekonomide yaşanan değişimi lehimize çevirecek her adıma destek vereceğiz. Mevcut imkanları daha üst seviye kullanarak yeni yatırımlarla üretim be ihracatımızı artırarak yüksek teknolojiye geçici sağlayarak inşallah bu süreci başarıya ulaştıracağız.

Yurt dışındaki tasarruflarımızı mutlaka ülkemize getirmeliyiz. Varlık barışı konusunda gerek yurt dışı gerek yurt içi yastık altı netiniz varsa bunları sorguya tabi olmadan kayıt altına almamız ülkemiz için yeni bir ufuk sağlayacaktır. Ekonomide ve demokraside ülkemizi yeni bir yükseliş dönemine sokmakta kararlıyız.

Yeni anayasa ile kolları sıvadık ancak CHP’nin oyunbozanlığı sebebiyle netice alamadık. Bizimle yeni anayasa hazırlamaktan kaçınanların daha sonra karanlık mahfillerle başka gayretlere girdiği ortaya çıktı. Yeni anayasa çalışmalarının neden akamete uğradığı anlaşıldı."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Peker'den Sezgin Baran Korkmaz'ın ses kaydıyla ilgili yeni iddia
Peker'den Sezgin Baran Korkmaz'ın ses kaydıyla ilgili yeni iddia
 Purçu, İzmir’in Çernobil’i Olarak Bilinen Nükleer Atıklarla Dolu Kurşun Fabrikasını Sordu
Purçu, İzmir’in Çernobil’i Olarak Bilinen Nükleer Atıklarla...

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()