BARIŞ ÇOCUKLARI ÇOBAN ATEŞİNİ MUĞLA’DAN YENİDEN YAKTI

Yine Yeniden Eğitim Enstitüleri!.. Yaşamı boyunca 7’den 77’ye herkesi sevgilisi olan ünlü Sanatçı merhum Barış Manço anısına kurulan “Barış Çocukları Okul Öncesi Eğitim Yuvası”, Türkiye’de bir ilk olarak Ekolojik Tarımla iç içe, Köy Enstitüleri anlayışıyla eğitim verecek.

09 Eylül 2019 - 08:41

Muğla’nın Ula ilçesi Kızılyaka Köyü Mahallesinde; Barış Manço’nun çocukları Doğukan - Batıkan Manço, anneleri Lale Manço Ahıskalı ve Serdar Ahıskalı'nın kuruculuğunu yaptığı Barış Çocukları Okul Öncesi Eğitim Yuvası;  CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Muğla Vali Yardımcısı  Mehmet Suphi Olcay, Ula Milli Eğitim Müdürü Değer Topuz, Ula Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Özçelik  ve Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu’nun da konuk olduğu yaklaşık 200 davetlinin katıldığı bir kokteylle açıldı.
      Dün gerçekleşen açılışta söz alan CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay; Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra devletimizin temel taşları olan Köy Enstitülerinin planlı bir şekilde kapatıldığına dikkat çekerek; “Kırsal kesimde, köylerimizde köy enstitülerininin kapatılmasından sonra milli eğitimimizin geldiği bugünkü içler acısı hali, herkesçe malum. Dünden bugüne herkesin gönlünde yaşamaya devam eden Sevgili Barış Manço’nun anısına, böyle bir girişimde bulunmak,  ülkemiz için Çoban Ateşinin yeniden yakılması demek. Bu ateş Muğla’da, Kızılyaka’da yakıldı ama inanıyorum ki büyüyerek tüm ülkemizi saracak. Geleceğimiz bu ateşle pişecek ve Atatürkçü çocuklarımızla yeniden şekillenecek.” dedi.
    Uzun yıllardır yaşadıkları Akyaka'da, çocukların eğitimi ile ilgili hayallerini hayata geçirdikleri için gurur duyduklarını dile getiren Lale Manço Ahıskalı ve Serdar Ahıskalı çifti de konuklara teşekkür ettikleri konuşmalarında; “ Ekolojik yaşamın ön plana aldığımız "Barış Çocukları" projemizle  2,5 - 5,5 yaş aralığındaki miniklerimiz burada aileleri, anne babaları ile birlikte  bir zamanlar Köy Enstitüleri’nde temsil edilen değerler ve Barış Manço öğretileri ile harmanlanarak, eğitim alacaklar. Miniklerimiz her gün ekolojik tarımın inceliklerini öğrenirken,aynı şekilde beslenecekler, atölyelerimizde anneleriyle birlikte el işi ev işi yapacaklar.  Barış Çocuklarımız burada yine aileleri ile birlikte  domates, biber, patlıcan toplayıp, şarkılarını söyleyecekler. “ dediler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()