Reklam

Alaçatı’da taş ustalığı ayrı bir iş dalı haline geldi

Tarihle bütünleşmiş taş evleri ayrıca sörfü , begonvil çiçekli sokakları ile gündeme gelen Alaçatı’da yeni oluşturulan evlerin yapımında taş işçiliği ayrı bir iş dalı haline geldi .

27 Kasım 2015 - 13:09

1850’li yıllardan günümüze tarihi dokusunun bozulmamasına özen gösterilen Alaçatı’da kendi yöresinden çıkan taşlardan oluşturulmuş tarihi evleri ve kendine has mimarisi ile yeni yapılaşmada da en temel yapı malzemelerinden biri olan beyaz taş kullanımı güncelliğini aynı şekilde korumaya devam ediyor.

Balkan Harbi ve 1923 mübadelesinde Alaçatı’ya yerleşen Türk’ler mevcut evlerde yaşamaya devam ederken sadece evlerin onarımını, boyasını, çatısını gözden geçiriyordu. Yeniden bir ev inşası için yöre halkından bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar taş ustası bulunuyordu. Yeniden yapılan taş evlerin inşası bu ustalar tarafından gerçekleştirilirken, kullanılan taşlar yıkılmış evlerden temin ediliyordu. Alaçatı’nın turizme açılması ve bir bölüm tarım arazisinin imara açılması ile yapılan taş evler için yeni bir taş ocağı ve yeni taş ustalarına gereksinim duyuldu.Yörede yeteri kadar taş ustası bulunmadığından yurdun diğer illerinden gelen deneyimli taş ustaları yanı sıra  Alaçatı’ya olan ilgiden dolayı yeni evlerin yapımında taşı bir heykeltıraş gibi işleyip duvarlara güzel bir estetik kazandıran ustalara duyulan ihtiyaç her geçen gün hızla artmaya devam ediyor.

Yıllar önce Kars’tan gelen Taş Ustası Hüseyin Aydın’’İşimizin başında estetik ön planda geliyor , şekil olarak eski evlerin mimarisinden esinlenmiş yeni projelerin en büyük bölümünü taş işçiliği oluşturuyor. İyi bir taş ustası gün içerisinde 1 veya 2 metrekare taş örebiliyor .Blok halindeki taşları önce parçalayıp bir parçasını şekillendirip duvara yerleştiriyoruz bir sonraki taşı nasıl işleyeceğimizi gözümüzde canlandırıp ona göre işliyoruz. Bazen bir taşı defalarca yerine koyup tekrar çıkarıp düzeltiyoruz bu yüzden hiçbir taş birbirinin aynı büyüklüğünde olmuyor. Sabır ve meşakkat ile uğraşıp,  biten işin bütününe bakınca gerçekten, herkesin beğenebileceği Sıva, boya, mantolama gibi kimyasal içeren malzemeler kullanmadan yüzyıllarca oturulabilecek yapılar ortaya çıkıyor’’diyerek taş ustalığı konusundaki düşüncelerini ifade etti .

Alaçatı taşı beyaz görünümünde kolay şekillendirilebilen içerisinde kireç ve kil yoğunlu fazla olan iç ve dış cephe duvarlarının yapımında estetik açıdan da bir hayli önemli doğal bir yapı ve ısı yalıtım malzemesi. Alaçatı taşının sıcak ve soğuğu içerisinde barındırabilmesi özelliği taş evlerin yazları serin kışları ise sıcak olması bu taşa olan talebi hızla arttırıyor, ancak onu işleyecek şekillendirecek ustalar olmadığında hiçbir işe yaramıyor.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akademi Bayraklı
Akademi Bayraklı
Çeşme’de Toplu İş Sözleşmesi sevinci
Çeşme’de Toplu İş Sözleşmesi sevinci

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()