24 Barodan Meslektaşlarına Destek Mesajı

Şanlıurfa, Diyarbakır, Şırnak, İstanbul, İzmir ve Ankara Barolarının da aralarında yer aldığı 24 baro, gözaltındaki avukatlar için ortak bir yazılı basın açıklaması yaptı

14 Mart 2020 - 21:12

İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana ve bölge baro başkanlarının aralarında olduğu 24 baro ortak yazılı açıklama yaparak, gözaltıların “savunma hakkına” yönelik olduğu belirtilerek, “savunma susturulamaz” dedikleri açıklamada gözaltına alınan avukatların serbest bırakılmasını istedi.

Urfa’da Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında çok sayıda vatandaş, gardiyan ile Urfa barosuna kayıtlı 7, Diyarbakır Barosuna kayıtlı 2 olmak üzere 9 avukatın gözaltına alındığı hatırlatılan açıklamada, “İkisi Diyarbakır’dan biri de Şırnak’tan üç meslektaşımız hakkında da yakalama kararı çıkartılmıştır. Meslektaşlarımızın ev ve ofislerinde arama yapılmış ve müvekkillerine ait dosyalardan bazılarına el konmuştur” denildi.

Soruşturmaya getirilen kısıtlama kararı nedeniyle içeriği hakkında bilgi alınamadığına dikkat çekilen açıklamada, “Belirsizlik ciddi kaygılar yaratmaktadır. Arama ve gözaltı kararlarından anlaşıldığı kadarıyla meslektaşlarımız, mesleki faaliyetleri nedeniyle bu uygulamaya maruz kalmışlardır. Hal böyleyken, arama ve gözaltı işleminin, avukatların yargılanmalarına ilişkin yasal hükümlerin ihlal edildiği anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Şubat ayında Mardin Barosuna kayıtlı Ali Kahraman mesleki faaliyetleri ve gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklandı. Aynı şekilde 18 ÇHD üyesi meslektaşımızın yıllardır haksız bir şekilde tutuklu yargılandıkları kamuoyunun malumudur” denildi.

“Suçu her ne olursa olsun herkesin savunma yapma ve savunmasını yaparken bir avukattan yardım alma hakkının olması hukuk devletinin gereğidir” denilen açıklamada “Bundan dolayı avukat, üstlendiği görev ile özdeşleştirilemez! Avukat bu görevinden ötürü gözaltına alınamaz, tutuklanamaz, yargılanamaz. Üç ilde meslektaşlarımıza yapılan, tüm ülkede savunmayı susturmaya yönelik bir harekettir.  Kabul edilemez” ifadeleri yer aldı.

Açıklama metnini imzalayan baro başkanları şöyle:

"Urfa Barosu Başkanı Av. Abdullah Öncel, Diyarbakır Barosu Başkanı Av.Cihan Aydın, Şırnak Barosu Başkanı Av. Nuşirevan Elçi, Adana Barosu Başkanı Av.Veli Küçük, Adıyaman Barosu Başkanı Av.Mustafa Köroğlu, Ağrı Barosu Başkanı Av.Salih Aydın, Ankara Barosu Başkanı Av.R.Erinç Sağkan, Antalya Barosu Başkanı Av.Polat Balkan, Artvin Barosu Başkanı Av.Ali Uğur Çağal, Batman Barosu Başkanı Av.Abdulhamit Çakan, Bingöl Barosu Başkanı Av.Hanifi Budancamanak, Bursa Barosu Başkanı Av.Gürkan Altun, Hakkari Barosu Başkanı Av.Ergün Canan, Hatay Barosu Başkanı Av.Ekrem Dönmez, Gaziantep Barosu Başkanı Av.Bektaş Şarklı, İstanbul Barosu Başkanı Av.Mehmet Durakoğlu, İzmir Barosu Başkanı Av.Özkan Yücel, Mardin Barosu Başkanı Av.İsmail Elik, Mersin Barosu Başkanı Av.Bilgin Yeşilboğaz, Muş Barosu Başkanı Av.Feridun Taş, Siirt Barosu Başkanı Av.Nizam Dilek, Tunceli Barosu Başkanı Av.Kenan Çetin, Van Barosu Başkanı Av.Zülküf Uçar, Yalova Barosu Başkanı Av. Fedai Doğruyol."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()