İZBAN’daki Uygulama Yargıya Taşındı

İZBAN'daki Uygulama Yargıya Taşındı

Geçen Şubat ayında İZBAN'a getirilen mesafeli ücret dayatması ve bu uygulamanın ardına gizlenen zam günlerce protesto edilmişti. Uygulamanın iptali için toplanan 10 bin imza İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edilmiş ancak iptal talebine belediyeden olumsuz yanıt gelmişti. Bu gelişmeler üzerine TKP, uygulamanın iptali için idare mahkemesine başvurdu.

12 Mayıs 2018 - 09:39

İzmir geçen Şubat ayı içerisinde İZBAN protestolarına sahne olmuştu.

İzmir’in kuzey-güney hattını birbirine bağlayan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD tarafından ortak işletilen hafif raylı banliyö sistemi İZBAN’da 15 Şubat’ta başlayan "artı para" adı altındaki kademeli ücret uygulaması ve bu uygulamanın arkasına gizlenen fahiş zam, kent içi ulaşımda kaosa yol açmıştı.

TKP MAHKEMEYE BAŞVURDU

Türkiye Komünist Partisi (TKP) İzmir il örgütü Şubat boyunca İZBAN istasyonlarında binlerce imza topladı. Bu imzaları 23 Şubat'ta Büyükşehir Belediyesine teslim eden TKP'liler, uygulamanın iptalini istediler. Belediyeden olumsuz yanıt alan TKP il örgütü, haksız uygulamayı idare mahkemesine taşıdı. 

TKP İzmir İl Başkanı Savaş Sarı, avukat Barış Özbay aracılığıyla İzmir 1. İdare Mahkemesine başvurarak, uygulamanın yürütmesinin durdurulmasını talep etti. 

15 Şubat 2018 tarihinde uygulamaya konan “kilometre esaslı yeni ücretlendirme ve blokaj tarifesinin iptali için" açılan davanın dilekçesinde iptal talebi üç gerekçeye dayandırıldı: 

  • İptali istenen işlemde kamu yararı gözetilmemiştir.
  • İptali istenen işlem meccanilik ilkesine aykırıdır.
  • İptali istenen işlem kamu hizmetinin nesnel ve eşit olması ilkesine aykırıdır.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEBİ

Dilekçede yürütmenin durdurulması talebi de şöyle dile getirildi:

"Yukarıda bahsedildiği üzere iptali istenen idari işlem açıkça yasa ve hukuka aykırıdır.İdari işlemin uygulanması ile birlikte milyonlarca insan zamlı kullanım bedelini ödemeye başlamıştır.Bu durumun telafisi güç zararlara sebebiyet vereceği açıktır. Bu nedenle anılan idari işlemin ağır hukuk ihlaline sebep olduğu aşikar olup, öncelikle ve ivedilikle anılan idari işlem hakkında yürütmenin durdurulması kararı tesis edilmelidir."

İlgili haber için tıklayın

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x

AZRAİLLE DANS Film Fragmanımız Yayında. 25 Mayısta vizyona girecek olan filmimize 7 den 70 e herkesi bekliyoruz. www.azrailledansfilm.com @pelinsinan @tugbaozay10 @sinanbengier @yukselti @gaziseker @estrellacasado @gokhanoguztimurofficial #movie #movies #film #tv #camera #cinema #fact #didyouknow #moviefacts #cinematography #screenplay #director #actor #actress #act #acting #movienight #hollywood #netflix #heartsonfire #rockyiv #scarymovie #pamelaanderson #jennymccarthy #davidzucker #blonde #thering #nosleep #arielwinter #celebrity

Azraille Dans (@azrailledansfilm)'in paylaştığı bir gönderi ()